مزرعه نو
0

سبد خرید شما خالی است.

0

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

چگونه کود مرغی یا فضولات طیور را سالم سازی کنیم؟

بر اساس قانون مدیریت پسماندها اصطلاح کود مرغی غلط می باشد و بایستی آن را فضولات طیور نامید.

تعریف : به فضولات و مواد دفعی طیور که حاصل پرورش طیور بوده و از نظر تولید کننده زائد تلقی می گردد فضولات طیور گفته می شود.

هدف از سالم سازی فضولات طیور

حفظ سلامت عمومی و محیط زیست از آثار زیان بار پسماندهای طیور و پیشگیری از شیوع بیماری های واگیر دار طیور و بیماری های قابل انتقال بین انسان و پرنده از قبیل آنفلوانزای فوق حاد پرندگان با رعایت اصول بهداشتی در جمع آوری، نگهداری، عمل آوری و حمل و نقل فضولات طیور می باشد.

جمع آوری، نگهداری، عمل آوری فضولات طیور در انواع طیور

الف – پرورش در بستر

١- تمام فضولات موجود در سالن بصورت کپه های حداقل به ارتفاع یک متر و نیم جمع آوری و همزمان با دستگاه اسپری آب پاشی و مرطوب می گردد. رطوبت باید به اندازه ای باشد که کود حالت چسبندگی به هم را پیدا کرده ولی ایجاد شیرابه نکند.

فضولات طیور یا کود مرغی

٢- هیتر سالن ها روشن، روی فضولات کپه شده با پوشش پلاستیکی کاملا پوشانده می شود. این اقدام سبب تسریع در فرآیند تخمیر و فرآوری سریع فضولات می گردد.

٣- خروج فضولات از سالن منوط به رسیدن به دمای حداقل ۵۵ درجه در عمق ۶۰ سانتیمتری خواهد بود که با دماسنج قابل اندازه گیری است.

دماسنج

ب- پرورش در قفس

۱- واحدهای پرورش طیور تخمگذار که به سیستم نوار نقاله جهت جمع آوری فضولات و اتاقک جمع آوری مجهز می باشند.

فضولات ابتدا در اتاقک جمع آوری که بصورت سرپوشیده، قابل شستشو و ضد عفونی غیرقابل نفوذ برای پرندگان می باشد تخلیه و سپس به انبار کود منتقل می گردد و پس از فرآیند سالم سازی (ترجیحا کود خشک کن) و یا رسیدن به دمای حداقل ۵۵ درجه در عمق ۶۰ سانتیمتری، خروج فضولات امکان پذیر می باشد.

٢- واحدهای پرورش طیور تخمگذار که به سیستم پاروئی جهت جمع آوری فضولات مجهز هستند بایستی فضولات در گودال های انتهای سالن های تولید در مخازن پرتابل (قابل انتقال) جمع آوری و به محل انبار کود منتقل و پس از طی فرآیند سالم سازی (ترجیحا کود خشک کن) و یا رسیدن به دمای حداقل ۵۵ درجه در عمق ۶۰ سانتی متری، خروج فضولات از واحد امکان پذیر می باشد.

هیتر

انبار كود

انباری کود بایستی دارای شرایط زیر باشد:

1- ورود و خروج حیوانات، جوندگان، پرندگان و … به محل انبار کود ممکن نباشد.

2- محل انبار کود بایستی سیمانکاری و به گونه ای طراحی و جانمایی شود که مسقف بوده و از درب دیگری به جز درب اصلی واحد و محوطه مرغداری امکان دسترسی برای خروج کود داشته باشد.

3- انبار کود بایستی امکان نگهداری فضولات تولید شده را حداقل برای شش ماه و ترجیحا با قابلیت تقسیم بندی برای انبار جهت نگهداری فضولات به منظور سالم سازی و انتقال را داشته باشد.

انبار کود بایستی سیمانی و دارای ارتفاع مناسب دیوارکشی و توری غیر قابل نفوذ نسبت به جوندگان و پرندگان باشد و با استفاده از لوازم و تجهیرات مناسب ساخته شود و دارای سیستم دفع فاضلاب مناسب باشد.

پیشنهاد می شود حداقل ۴ متر ارتفاع شامل دو و نیم متر دیوار و یک و نیم متر توری مناسب در قسمت بالا جهت تهویه مناسب باشد.

سالم سازی کود مرغی

نکته 1: با توجه به اینکه فضولات برخی سالن های تخمگذار به دلیل رطوبت بالا امکان دپو به ارتفاع ۲ متر را ندارند، باید نسبت به حفر سیلو و چاهک به عمق ۲ متر در داخل انبار کود اقدام شود.

نکته ۲: برای احداث انبار کود به ازاء ده هزار قطعه مرغ تخمگذار حداقل ۷۵ متر مکعب (با احتساب دیوار 5.2 متری) و برای پرورش پولت ۴۰ متر مکعب فضا در نظر گرفته شود.

۴- استفاده منظم از سموم، حشرات (مگس و …) و جوندگان در داخل انبار کود الزامی است.

منبع: سازمان دامپزشکی استان اصفهان

پکیج های آموزشی کشاورزی

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  مطالب زیر را حتما بخوانید:

  0