×

بادام زمینی در استان گیلان

بادام زمینی در استان گیلان
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on pinterest
Share on email

بادام زمینی محصولی است که در نواحی حاره ای تا نزدیک به معتدل برای روغن گیری از دانه آن و نیز مصرف آجیلی کشت و کار می شود. منشأ بادام زمینی را ناحیه ای در آمریکای جنوبی می دانند که از آنجا به آفریقا و شرق راه یافته است.

در گیلان این محصول در شهرستانهای آستانه اشرفیه، رشت و تالش کشت می گردد.

چگونگی ورود بادام زمینی به استان گیلان

در مورد چگونگی ورود این محصول به ایران نظریه های ذیل وجود دارد:

استاد پورداود از مفاخر گیلان در سفرهای علمی که به کشورهای دیگر داشته، در سال ۱۲۸۹ بذر این گیاه را با خود از کشور هندوستان آورده و برای اولین بار در آتشگاه رشت کشت شده است.

همچنین نظریه دیگر مبنی بر ورود بذر بادام زمینی در سال ۱۳۲۵ توسط مرحوم کاشف السلطنه از هندوستان به ایران وجود داشته که در آستانه اشرفیه کشت شده است.

بادام زمینی در استان گیلان

وضعیت تولید بادام زمینی در استان گیلان:

شهرستان آستانه اشرفیه با سطح زیرکشت ۲۵۰۷ هکتار و تولید ۸۰ درد بادام زمینی، عمده ترین مرکز تولید بادام زمینی در کشور می باشد که میزان تولید غلاف ( خشک ) آن قریب به ۹ هزار تن می باشد. سطح زیر کشت آن در استان ۲۸۰۰ هکتار بوده که میزان تولید غلاف خشک آن قریب به ۱۰ هزار تن و با ارزش اقتصادی ۱۳۵ میلیارد ریال برآورد می شود که عمدتاً به مصرف آجیلی می رسد.

ارقام بادام زمینی:

ارقام بادام زمینی بر حسب عادت رشد رویشی به دو گروه عمده رونده و ایستاده تقسیم می شوند. در حال حاضر رقم غالب بادام زمینی در استان گیلان، رقم ان سی دو ( NC2 ) است و رقم فلوری اسپانیش نیز مقدار کمی کشت می شود.

دانه های این دو رقم از نظر شکل و اندازه کم و بیش یکسان و درشت هستند و در بین کشاورزان مناطق مختلف به نامهای اسپانیش و گلی مشهور می باشند.

بادام زمینی در استان گیلان

کشت بادام زمینی در استان گیلان

نوع کشت در بادام زمینی به صورت کپه ای، دستی و دیم بوده و در هر کپه ۲ تا ۳ عدد بذر کاشته می شود. بذر کاری بطور معمول در هفته اول اردیبهشت تا حداکثر ۱۰ خرداد هر سال انجام می شود.

مقدار بذر مصرفی در هکتار حدود ۶۰-۵۵ کیلوگرم می باشد. برخی از کشاورزان بادام زمینی را بصورت مخلوط و در بین ردیفهای باقلا، هندوانه و یا درختان جوان صنوبر کشت می کنند و این عمل افزایش بهره وری از زمین را به همراه دارد. اما، احتمال سرایت آفات و بیماریهای گیاهان مزبور نیز وجود خواهد داشت.

آفات و بیماریها و محمدود کننده های عملکرد بادام زمینی

آفات عمده بادام زمینی، زنجیره باقلا، لارو و شب پره کلم ( کارادنیا )، سوسک کرم سفید ریشه، اگرو تیس و شته بادام زمینی می باشد.

مهمترین بیماری های بادام زمینی در استان گیلان عبارت از پوسیدگی گیاهچه، بوته میری و پوسیدگی قسمت های هوایی، پوسیدگی ریشه، پوسیدگی غلافها و بالاخص بیماری لکه قهوه ای برگ می باشد که می بایست با هماهنگی کارشناسان جهاد کشاورزی نسبت به پیشگیری و مبارزه با آنها اقدام نمود.

در مراحل جوانه زنی، رشد گیاهچه و گلدهی این گیاه نسبت به کم آبی حساس می باشد. از مهمترین عوامل محدود کننده عملکرد بادام زمینی در طول دوره کاشت تا برداشت در استان، کمبود نزولات آسمانی و یا پراکنش نامنظم آن در طول فصل رویش گیاه می باشد.

بادام زمینی در استان گیلان

برداشت بادام زمینی در استان گیلان

زمان برداشت بادام زمینی حدوداً از اوایل شهریور هر سال شروع شده و تا حداکثر ۲۰ مهر ادامه دارد. برداشت بادام زمینی معمولاً به صورت دستی و با استفاده از نیروی کارگری انجام می شود.

منبع: مزرعه نو

:: سایر پست های مرتبط ::

یک پاسخ به “بادام زمینی در استان گیلان”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *