×

آفت شپشک واوی سیب

آفت شپشک واوی سیب
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on pinterest
Share on email

شپشک واوی سیب یکی از آفات مهم درختان سیب می باشد. این حشره به تمام قسمت های هوائی درخت اعم از تنه، شاخه و برگ و میوه ها می تواند حمله نماید. آفت مزبور در سالهای اول ابتدا روی شاخه های باریک ظاهر شده و بتدریج به روی تنه نیز سرایت می کند. نسل دوم آفت به برگها و میوه ها نیز حمله کرده و باعث کوچکی و ناصافی میوه ها می گردد. نام علمی این آفت (Lepidosaphes malicola) می باشد.

مشخصات آفت

سپر ماده قهوه ای روشن، گلابی شکل و شبیه حرف (و) است و بهمین جهت به آن شپشک واوی می گویند. طول سپر حدود ۲ – ۳ میلیمتر است. در زیر این سپر حشره ماده قرار دارد که خرطوم خود را داخل بافت گیاه کرده و با مکیدن شیره باعث ضعف و خشکیدگی شاخه ها می گردد.

این آفت در تمام دوران زندگی خود تقریبا بدون حرکت و ثابت است و حشره ماده بدون دخالت حشره نر زیر سپر خود حدود ۵۰ عدد تخم می گذارد، که این تخم ها سفید و بیضی شکل است و اگر با سوزنی سپر آفت بلند گردد با ذره بین تخم ها بخوبی دیده می شود.

طرز زندگی آفت

این شپشک پائیز و زمستان را بصورت تخم زیر سپر پسر می برد و در بهار در شرایط آب و هوائی اصفهان در دهه اول اردیبهشت ماه تخم ها باز شده و نوزادهای حشره خارج شده و پس از ۱-۲ روز حرکت روی شاخه ها مستقر و ثابت می گردند و بتدریج روی خود سپری را بوجود می آورند. آفت در اصفهان دو نسل در سال دارد و نوزادهای نسل دوم در اواخر تیر ماه ظاهر می شوند و علاوه بر شاخه ها به برگها و میوه ها نیز حمله می کنند.

مبارزه

١- هرس شاخه های آلوده و سوزاندن آنها

۲ – سمپاشی علیه آفت در صورتی مؤثر واقع خواهد شد که همزمان با باز شدن تخم ها و ظهور پوره ها یا نوزادهای جوان باشد. این زمان در اصفهان در دهه اول اردیبهشت ماه و اواخر تیر ماه می باشد ولی در نواحی سردسیر مانند سمیرم حدود ۲۰ روز دیر خواهد بود. برای سمپاشی می توان از سموم فسفره مانند آزینفوس متیل به نسبت ۲۵۰ گرم سم باضافه ۵۰۰ گرم روغن ولک در ۱۰۰ لیتر آب استفاده کرد.

آفت شپشک واوی سیب

نقشه راه یادگیری کاشت و پرورش درخت سیب

دانستنی های پیش از پرورش درخت سیب

راهنمای مراحل کاشت درخت سیب

راهنمای مراحل داشت سیب

راهنمای مراحل برداشت و پس از برداشت میوه سیب

راهنمای مراحل کاشت، داشت، برداشت و... سیب (آموزش های جامع)

این لیست پایان ماجرا نیست! دانستنی ها و آموزش های کاربردی دیگرِ پرورش درخت سیب را در لینک زیر مشاهده کنید.

2 پاسخ به “آفت شپشک واوی سیب”

  1. سلام
    بنده یک درخت گردو در حیاط منزل دارم ۲۰ سال از نشا آن می گذرد و چهار سال است که به این شپشک آلوده شده . برای اهل فن آلودگی گرود به این آفت عجیب هست . اس ال بسیار کم بار داشت و بیشتر گردو ها از فندق بزرگتر نشدند . انواع سم پاشی های تجویز شده چه در زمستان و پاییز و در طول بهار و تابستان نتوانسته این آفت را از بین ببرد . درخت بسیار کم توان که شاخه ها روی زمین خم شده و برگ ها هم بسیار کم شده . آیا راهی برای مبارزه وجود دارد . خرم بید . صفاشهر یک .

  2. باسلام شمادرختتان راقبل از تورم جوانه ها یعنی باپایان یافتن یخبندی شبانه نزدیک فروردین ماه باروغن ولک سمپاشی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *