مزرعه نو

اپ اندروید شناسایی قارچ های سمی ایران

دسته بندی ها : 20 مرداد 1399 مزرعه نو 56 مشاهده
اپ اندروید شناسایی قارچ های سمی ایران

سموم قارچی ، در واقع متابولیت های ثانویه سمی هستند که توسط بعضی از قارچ ها تولید و باعث بیماری یا مرگ در انسان و حیوانات می شوند. درجه سمیت بین قارچ های سمی متفاوت بوده و در پاره ای از موارد این قارچ ها بسیار کشنده هستند. علایم ناشی از مصرف قارچ های سمی، شامل ناراحتی گوارشی، کبدی، تنفسی، حساسیت و در بعضی از موارد، مرگ انسان و حیوانات می باشد.

حدود ۱۲ ماده سمی از قارچ های سمی جداسازی و شناسایی شده که در بین آنها آلفامینیتین، اورلانین، مونومتیل هیدرازین و ارگوتامین کشنده هستند.

به رغم تمایل روز افزون بشر به تغذیه از قارچ ها به دلیل ارزش غذایی و دارویی آن ها، یک مشکل تاریخی عمده همواره بر سر راه جمع آوری و تغذیه از قارچ ها موجود بوده است، و آن خطرات ناشی از تغذیه از قارچ های سمی و مسمومیت ناشی از آنها بوده که تحت عنوان مایستیسم شناخته شده است. بر این اساس، هرگونه مسمومیت یا اختلال در اثر مصرف قارچهای سمی درشت و یا میکروسکوپی ، تحت عنوان مایستیسم یا مسمومیت قارچی شناخته می شود. به مسمومیتها و عوارض ناشی از تاثیر سموم قارچی ، مایکوتوکسکوزیس می گویند.

توصیه ها :

 • از جمع آوری و تغذیه از قارچ های خودرو در مراتع، باغات و جنگل ها به خصوص در مناطقی از کشور نظیر مراتع و ارتفاعات استان های کهگیلویه و بویراحمد، آذربایجان شرقی و غربی، کردستان، چهارمحال بختیاری، کرمانشاه، لرستان، ایلام و فارس که رویش گاه های مناسبی برای قارچ های خوراکی هستند، خودداری شود.
 • باید به این نکته توجه شود که قارچ سمی pleurotus eryngii از تنوع تاکسونومیکی و مورفولوژیکی بالایی در استان های مذکور برخوردار بوده و تنها ارتباط یک قارچ گوشتی با گیاهان متعلق به گروه چتریان با اسامی محلی مانند کما، جاشیر و بیلهر، برای شناسایی یک قارچ خوراکی کافی نیست.
 • در صورت مشاهده هر نوع قارچ سمی و یا گزارش مسمومیت قارچی در یک منطقه، بلافاصله باید تابلوهای هشدار دهنده در منطقه نصب و اطلاع رسانی مناسب انجام گیرد.
 • در فصول بهار و پاییز که معمولا بیشترین مقدار رویش قارچ های خوراکی و سمی رخ می دهد، اطلاع رسانی از جانب رسانه های عمومی انجام شود.
 • به دنبال هر نوع احساس تغییر در وضعیت جسمانی و پس از مصرف قارچ های خودرو، باید بلافاصله به نزدیک ترین پزشک یا مرکز درمانی مراجعه کرد.
 • خصوصیات قارچ هایی که در این اپلیکشین ارایه شده است، عمومیت ندارد. بنابراین از مصرف قارچ هایی که برای شما ناشناخته بوده و برای اولین بار آنها را مشاهده می کنید، خودداری نمایید.

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  لینک کوتاه :
  0