مزرعه نو
0

سبد خرید شما خالی است.

کتاب کنترل شیمیایی مواد غذایی

دسته بندی ها : 24 خرداد 1399 مزرعه نو 397 مشاهده
کتاب کنترل شیمیایی مواد غذایی

با توجه به ازدیاد روزافزون جمعیت جهان، بدون شک تأمین غذای سالم و کافی، که پاسخ گوی رشد جسمی و قوه خلاقیت و تفکر نسل آینده باشد، اهمیت ویژه ای می یابد. به این سبب، نه تنها موضوع تهیه غذای کافی از جمله عواملی است که مورد توجه دولت های جهان و به ویژه کشورهای در حال توسعه قرار گرفته است، بلکه فراهم آوردن غذای سالم از نظر بهداشتی و شیمیایی نیز مدنظر است و خود، اهمیت کنترل صحیح کیفیت مواد غذایی را در مراحل گوناگون تهیه، تولید و توزیع روشن می کند. زیرا کنترل کیفیت مواد غذایی از جنبه های گوناگون، باید بر پایه قوانین، روش ها و استانداردهای ملی هر کشور باشد.

کنترل کیفیت مواد غذایی نه تنها ضامن سلامت مصرف کننده است، بلکه از نظر تولیدکنندگان محصولات غذایی نیز به دلیل رقابت در عرضه محصولی با کیفیت برتر، اهمیت ویژه ای دارد. مسئله تقلب در مواد غذایی نیز موضوع دیگری است که از زمان های قدیم وجود داشته و بیشتر به دلیل سودجویی شخصی، سلامت مردم را به خطر انداخته و اعتمادی و اطمینانی را که در بین گروه های جامعه وجود داشته، با بدگمانی و بدبینی جایگزین ساخته است، زیرا وقتی به جای محصول اصلی محصول تقلبی به مصرف کننده عرضه شود، ضمن وارد آوردن زیان های اقتصادی، از نظر روحی و روانی نیز سبب سلب اطمینان خاطر اأو می شود.

کتاب کنترل شیمیایی مواد غذایی

امروزه، با گسترش صنایع غذایی، از انواع مواد شیمیایی و افزودنی ها در مواد غذایی استفاده می شود که چنانچه برخی از آنها بیش از مقدار تعیین شده مراکز استاندارد بین المللی مورد استفاده قرار گیرند، سبب ایجاد عوارضی از جمله سرطان خواهند شد. به این سبب، امروزه برخی از این مواد، به دلیل عوارضی که ایجاد می کنند، نباید در صنایع غذایی مورد استفاده قرار گیرند. به علاوه، امکان دارد برخی از مواد شیمیایی مانند سم های دفع آفت های نباتی و حیوانی، هورمون ها، آنتی بیوتیک ها و حشره کش ها، وارد زنجیره غذایی و سبب ایجاد مسمومیت های حاد و مزمن شوند. بنابراین، انجام دادن آزمون های کنترل کیفیت از نظر شیمیایی، اهمیت زیادی دارد.

در این کتاب، به جنبه های اصول کنترل شیمیایی مواد غذایی پرداخته شده است. به این سبب، در فصول گوناگون، به موضوعاتی چون نقش ترکیبات مواد غذایی در تغذیه و سلامت انسان، کربوهیدرات ها، لیپیدها، پروتئین ها، آب، املاح، ویتامین ها، افزودنی های مواد غذایی شامل محافظت کننده ها با نگهدارنده ها، آنتی اکسیدان ها، امولسیفایرها، اسیدکننده ها، طعم دهنده ها، شیرین کننده ها، رنگ های سفید کننده ها و بی رنگ کننده ها، پایدارکننده ها قوام دهنده ها، عسل و آزمون های کنترل کیفی لازم پرداخته شرحی در مورد شناسایی این مواد، نحوه کنترل، آزمایش های خاص و سنجش و نتیجه گیری از این آزمایش ها بیان شده است.

با آرزوی این که اطلاعات این کتاب مورد استفاده دانشجویان رشته های متفاوت پزشکی و تغذیه به طور اعم و دانشجویان رشته های دامپزشکی و صنایع غذایی به طور اخص قرار گیرد.

 

فهرست مطالب کتاب کنترل شیمیایی مواد غذایی :

فهرست مطالب

فهرست مطالب

فهرست مطالب

فهرست مطالب

فهرست مطالب

فهرست مطالب

فهرست مطالب

 

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  لینک کوتاه :
  0