مزرعه نو

کتاب مدیریت شیلاتی

دسته بندی ها : 12 مرداد 1399 مزرعه نو 49 مشاهده
کتاب مدیریت شیلاتی

وجود بیش از ۲۷۰۰ کیلومتر مرز آبی، حدود ۱۸۰۰ کیلومتر آن در حاشیه ی آب های جنوبی و ۹۰۰ کیلومتر آن در شمال کشور و نظر به این که زیستگاه بیش از ۵۵۰ گونه ی آبزی در آب های نیلگون خلیج فارس، دریای عمان و دریای خزر قرار دارد، اهمیت برنامه ریزی همه جانبه و اعمال مدیریت در نواحی ساحلی و دریایی، بیش از پیش آشکار می شود.

ایران با صید سالانه ۶۰۰ هزار تن، با احتساب ۱۰۰ هزار تن تولید آبزیان پرورشی و مصرف سرانه حدود ۸ کیلوگرم به نظر می رسد پتانسیل لازم جهت افزایش همه جانبه ی این ارقام در سطح ملی را دارد. با اجرا و به کارگیری اصول و مبانی صحیح مدیریتی با رویکرد مدیریت شیلاتی، می توان سطح کمی و کیفی استانداردهای ملی را در این حوزه ارتقاء داد.

تلاش اصلی پدیدآورندگان این کتاب این است تا بتوانند چشم انداز روشنی از دست آوردها، نظریه ها و رویکردهای علمی مدیریت در کنار بنیان های دانشی حوزه ی شیلات را ترسیم کنند. در این رویکرد مبانی و کاربرد برنامه ریزی، سازمان دهی، رهبری و کنترل از نکات اصلی مورد توجه خواهد بود. همچنین مدیریت صید و بنادر ماهی گیری، با توجه به گستره ی آبی خلیج فارس، دریای عمان و دریای خزر و اهمیت حفاظت از ذخایر آبزیان در این مناطق از دیگر نکات اصلی مورد بحث و بررسی خواهد بود.

تصاویر بخشی از صفحات کتاب

کتاب مدیریت شیلاتی

به دلیل اهمیت این دو حوزه ی آبی، تاکید مضاعفی جهت تبین دیدگاه های علمی قابل پیاده سازی به منظور نیل به اهداف اصلی مدیریت شیلات و تجزیه و تحلیل مسایل خاص آن مورد توجه بوده است. نیز در بخشی دیگر به مدیریت نواحی ساحلی و نیز کاربست برنامه های ویژه مدیریتی در آن پرداخته شده است. علاوه بر آن با رویکردی مقایسه ای، سایر کشورهای پیشرو در این حوزه مورد موشکافی و بررسی قرار گرفته اند.

باتوجه به اهمیت روزافزون مدیریت آبزی پروری در سال های اخیر، به ویژه به دلیل توان بالقوه ی آن در میزان تولید پروتئین و لزوم حفظ و بازسازی ذخایر آبزیان به منظور امکان پذیر ساختن فرآیند بهره برداری مداوم، که از اهداف مهم شیلات است به بررسی این موضوع با نگاهی عمیق تر پرداخته و به مجموعه عوامل موثری که می توانند در توسعه ی آبزی پروری و افزایش تولید آبزیان پرورشی در کشور نقش مهمی ایفا کنند اشاره شده است.

امید نویسندگان این است، کتاب حاضر که اولین مجموعه تخصصی در زمینه مدیریت شیلاتی است و تلاش دارد به بررسی همه جانبه ی مدیریت این رشته ی علمی و نهاده های آن بپردازد، بتواند با نهادینه کردن مباحث مدیریت علمی شیلات، گامی هر چند کوچک در راه بهینه سازی فرآیندهای تولید، بهره برداری، حفاظت و نیز توسعه ی دانش در این حوزه برداشته و هم چنین مورد توجه نقادانه ی دانش پژوهان، صاحب نظران، مدیران، کارشناسان، دست اندرکاران و خصوصا دانشجویان عزیز قرار گیرد.

 

فهرست مطالب کتاب مدیریت شیلاتی :

فهرست مطالب کتاب

فهرست مطالب کتاب

فهرست مطالب کتاب

فهرست مطالب کتاب

 

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  لینک کوتاه :
  0