کتاب مدیریت تلفیقی علف های هرز زعفران

نوع فایل
PDF
حجم فایل
0.2 مگابایت
محتوا
20 صفحه
تاریخ انتشار
۲۹ بهمن ۱۳۹۷
دسته بندی
تعداد بازدید
242 بازدید
۱,۰۰۰ تومان
افزودن به سبد خرید
  خرید این محصول

علف های هرز زعفران از موانع مهم در تولید زعفران محسوب می شوند. اگر علف های هرز در زعفران کنترل نشوند یا به موقع حذف نگردند می توانند عملکرد را بشدت کاهش دهند.

در حال حاضر کشت زعفران در کشور به لحاظ تغییرات اقلیمی که در ده سال اخیر شاهد آن بوده ایم (بارندگی کمتر و هوای گرمتر) از منطقه جنوب و شمال شرق خراسان به خراسان شمالی و دیگر نقاط ایران که با بحران کم آبی مواجه شده اند توسعه یافته است. اصولا زعفران از عرض جغرافیایی ۳۰ تا ۵۰ درجه شمالی گسترش دارد و قادر است از دمای ۱۸ – تا ۴۰ + سانتی گراد را تحمل می کند.

 

اهمیت مدیریت علف های هرز در زعفران

زعفران گیاهی است که چند سال متوالی در یک مزرعه می ماند در نتیجه علف ها ی هرز گوناگون در مزرعه ظاهر شده و با زعفران رقابت می کنند. زعفران گیاهی با توان رقابتی کم است و در صورت عدم کنترل علف های هرز به راحتی توسط آنها مغلوب می شود. علف های هرز نه تنها از طریق جذب رطوبت، نور خورشید و مواد غذایی خاک سبب کاهش تولید زعفران می گردند بلکه میزبان انواعی از عوامل بیماری زا می باشند که باعث شیوع و بقای بیماری های زعفران در خاک نیز می شوند. همچنین بسیاری از علف های هرز دارای ترشحات سمی از برگ یا ریشه بوده که می تواند به زعفران خسارت وارد کند. خسارت علف های هرز با توجه به چند ساله بودن زعفران و رشد سبزینه ای اندک در سالهای اول رشد و نیز به خاطر استفاده زارعین از کودهای دامی آلوده، قابل توجه می باشد و اگر علف های هرز زعفران بموقع کنترل نشوند، می توانند عملکرد را بسته به تعداد و نوع علف هرز از ۱۵ % تا ۸۰ % کاهش دهند.

 

فهرست مطالب کتاب مدیریت تلفیقی علف های هرز زعفران :

کتاب مدیریت تلفیقی علف های هرز زعفران

مطالعه بیشتر

   راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *