کتاب ماهی شناسی با تاکید بر ماهیان آبهای ایران

نوع فایل
PDF
حجم فایل
30 مگابایت
محتوا
217 صفحه
تاریخ انتشار
۱ تیر ۱۳۹۹
دسته بندی

با تهیه اشتراک ویژه لینک دانلود این فایل و صدها فایل دیگر برای شما فعال می شوند.

پیش گفتار: مبدأ علم ماهی شناسی و شناخت ماهیان به طور کلی به نوشته های ارسطو (۳۸۴-۳۲۲ قبل از میلاد) دانشمند بزرگ یونانی باز می گردد و دانشمندان دیگر در طی قرون مختلف آن را مورد بررسی قرار داده و کامل کرده اند. به طوری که در قرن بیستم در تمام زمینه ها، از جمله آناتومی، رده بندی، اکولوژی، فیزیولوژی و رفتار شناسی ماهیان پیشرفت های چشمگیری حاصل گردید. در ایران با توجه به حوضه های وسیع آبی از جمله دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان و از طرفی آبهای داخلی، تنوع وسیع گونه های ماهیان پدید آمده است.

در حال حاضر، مطالعات انجام گرفته با توجه به وسعت مناطق و گونه های موجود اندک است و اولین تحقیقات در کشورمان به پژوهش هایی باز می گردد که توسط دکتر بلگواد لوپنتین (۳۸-۱۹۳۶) در زمینه شناسایی ماهیان خلیج فارس و برگ (۱۹۸۶)، کازانچف (۱۹۷۲) در دریای خزر انجام پذیرفت. با توجه به بررسی های به عمل آمده تاکنون کمتر کتابی به زبان فارسی به رشته تحریر در آمده است که تمامی مباحث ماهی شناسی و شناخت ماهیان آبهای ایران را در بر گیرد؛ لذا به تجربیاتی که از انجام پروژه های تحقیقاتی در شمال و جنوب کشور به دست آمده بود و تدریس مباحث یاد شده در دانشگاه ها و مراکز آموزشی کشور، این کتاب را تحت عنوان ماهی شناسی با تأکید بر ماهیان ایران تألیف کرده ام که مشتمل است بر هفت فصل: معرفی و شناخت ماهیان، ریخت شناسی ماهیان، اندام های حسی در ماهیان، عملکرد دستگاه های بدن ماهیان، مهاجرت در ماهیان، شناخت ماهیان دریای خزر، شناخت ماهیان خلیج فارس و دریای عمان به همراه تصاویر مختلف.

تصاویر بخشی از صفحات کتاب

کتاب ماهی شناسی با تاکید بر ماهیان آبهای ایران

در تدوین این کتاب سعی شده است از اطلاعات و منابع معتبر دنیا در زمینه ماهی شناسی استفاده گردد. به طوری که می توان بیان نمود کتابی تقریبا جامع است که دانش پژوهان علوم شیلاتی در سطوح مختلف تحصیلی می توانند اطلاعات و جزئیات مرتبط با ماهی شناسی و شناخت انواع ماهیان آب های ایران را در آن جستجو نمایند.

با امید این که این مختصر سرآغازی باشد تا محققان و مدرسان محترم و دل سوز کشور عزیزمان کتاب های جامع تری در این زمینه تهیه فرمایند.

 

فهرست مطالب کتاب ماهی شناسی با تاکید بر ماهیان آبهای ایران :

فهرست مطالب کتاب

کتاب ماهی شناسی با تاکید بر ماهیان آبهای ایران

فهرست مطالب کتاب

کتاب ماهی شناسی با تاکید بر ماهیان آبهای ایران

کتاب ماهی شناسی با تاکید بر ماهیان آبهای ایران

فهرست مطالب کتاب

فهرست مطالب کتاب

فهرست مطالب کتاب

   راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از خرید یکی از پلن های اشتراک ویژه، نمایش داده خواهد شد.
  • ترافیک اینترنت برای مشاهده صفحات یا دانلود از «مزرعه نو» بر روی تمامی اپراتورها نیم‌بها می‌باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *