مزرعه نو

کتاب شناخت مواد و ابزارهای صیادی

دسته بندی ها : 15 مرداد 1399 مزرعه نو 53 مشاهده
کتاب شناخت مواد و ابزارهای صیادی

این کتاب، برای آشنایی هرچه بیشتر قشر زحمت کش صیادان کشور، دانشجویان، کارشناسان علاقه مند به فعالیت های صید و صیادی و آنهایی که با ابزارهای صیادی ، مصالح و مواد اولیه مورد استفاده در ساخت ادوات صید سروکار دارند، تهیه و تدوین شده است.

براساس آمار منتشر شده از طرف سازمان خواربار کشاورزی (FAO)، کل تولید آبزیان در جهان از آب های طبیعی (دریاها و آب های داخلی) در سال ۲۰۰۵، حدود ۱۵۷٫۵ میلیون تن بوده است. از این رقم ۴۰ درصد، آن تولیدات حاصل از آبزی پروری و بقیه (۶۰درصد) مربوط به صید است.

کشورهای چین، پرو، ایالات متحده آمریکا، ژاپن، اندونزی، شیلی و هند پیشرو صید در سال ۲۰۰۲ میلادی بودند و جمعا کمی بیش از حدود ۵۰ درصد از صید جهانی را در اختیار داشتند. ۵۰ درصد از بقیه صید نیز سهم بیش از ۱۸۰ کشور دیگر جهان بوده است.

با گسترش تقاضا و پیشرفت فن آوری از سال ۱۹۵۰ میلادی به بعد، صید از دریاها به سرعت افزایش یافته است؛ به طوری که طی دهه های ۵۰ و ۶۰ میلادی، میزان رشد سالانه صید به ۶ درصد رسیده است. در سال ۱۹۵۰ صید جهانی بالغ بر ۱۷ میلیون تن بوده که در سال ۱۹۶۱ به ۳۴٫۹ میلیون تن رسید. این رقم در سال ۱۹۸۳ (حدود دو دهه بعد) باز هم دو برابر شد و تا رقم ۶۸٫۳ میلیون تن افزایش یافت.

تصاویر بخشی از صفحات کتاب

کتاب شناخت مواد و ابزارهای صیادی

روند افزایش صید براساس آمارهای ارائه شده بالا حاکی از آن است که در کمتر از نیم قرن، صید جهانی به بیش از ۵ برابر افزایش یافته است. پیداست که چنین افزایشی، ناشی از گسترش تقاضا و پیشرفت فن آوری و بدیهی است بدون پیشرفت فن آوری پاسخگویی به تقاضا ممکن نبوده است. در خصوص پیشرفت های فن آورانه که در روش های صید، نباید از روند بهبود کیفیت مواد اولیه و استفاده از ابزارهای صیادی و کمک صیادی جدید و کارآ نیز غافل ماند.

در این زمینه، می توان به پیدایش الیاف مصنوعی (سینتتیک) اشاره کرد، که جایگزین الیاف طبیعی شده و بالطبع، سبب ارتقای کیفیت، دوام، حجم کم و کارآیی بسیاری از ابزارها و مصالح ساخته شده از آنها شده است.

 

فهرست مطالب کتاب شناخت مواد و ابزارهای صیادی :

فهرست مطالب کتاب

فهرست مطالب کتاب

فهرست مطالب کتاب

فهرست مطالب کتاب

فهرست مطالب کتاب

فهرست مطالب کتاب

 

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  لینک کوتاه :
  0