مزرعه نو
0

سبد خرید شما خالی است.

کتاب سویای علوفه ای

دسته بندی ها : 19 تیر 1399 مزرعه نو 418 مشاهده
کتاب سویای علوفه ای

سویا یکی از گیاهان خانواده دانه روغنی و علوفه ای است که مبدأ آن را آسیای شرقی می دانند. سویا اسامی فارسی مختلفی مانند: سوژا، لوبیا، پشم باقلا، کرد باقلا، لوبیا دانه روغنی بومی چین و منچوری دارد. سویا متعلق به تیره پروانه آسا و جنس گلایسین Glycine دارای ۴۰ گونه مختلف است. دانه سویای روغنی دارای به طور متوسط حدود ۱۸ درصد روغن خوراکی بسیار مرغوب و ۵۰-۳۵ درصد پروتئین می باشد.

در آسیای شرقی آن را به مناسبت فراوانی پروتیئن، گوشت مزارع نامیده اند. پروتئین سویا دارای ارزش بیولوژیکی زیادی بوده و دانه آن غنی از مواد غذایی قابل هضم، کلسیم زیاد، آهن و ویتامین های مختلف است.

تصاویر بخشی از صفحات کتاب

کتاب سویای علوفه ای

سویای علوفه ای

سویای علوفه ای گیاهی است یکساله از خانواده بقولات (لگومینوز) که در توسعه تمدن های چین، منچوری، کره، ژاپن نقش مهمی داشته است. سویا برای تولید روغن کشت شده، اما از آن می توان به عنوان توسعه مرتع، علوفه خشک، علوفه سیلویی، علوفه تازه و کود سبز استفاده نمود. دانه های سویا ارزش غذایی زیادی داشته و در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرند. دانه سویا حاوی روغن فراوانی بوده و کنجاله آن نیز برای تغذیه دام مصرف می شود.

در صنایع صابون سازی، سلولوئید، پلاستیک، رنگ، شمع سازی، گلیسرین، چسب ها، روغن جلا، لعاب، حشره کش ها و در غذای انسانی به صورت آرد، سس سویا، شیرینی، شکلات، شیر گیاهی، پنیر و گوشت مصنوعی و برای تغذیه دام ها به صورت کنجاله، دانه دست نخورده، علوفه خشک، علوفه تازه، سیلو و مرتع مورد استفاده قرار می گیرد.

کشت سویا حدود ۵۰۰۰ سال قبل در چین مرسوم بوده و در ۱۷۰۰ میلادی به اروپا برده شده و برای نخستین بار در ۴۰ سال قبل سویای خوراکی و علوفه ای از آمریکا به ایران آورده شده است. سویا صدها واریته مختلف داشته که به عنوان دانه برای روغن و علوفه و نیام های جوان آن به عنوان سبزی و جوانه ها به عنوان سالاد مورد استفاده قرار می گیرند.

 

فهرست مطالب کتاب سویای علوفه ای :

فهرست مطالب کتاب سویای علوفه ای

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

    لینک کوتاه :
    0