مزرعه نو

کتاب سم شناسی در دامپزشکی

دسته بندی ها : 20 خرداد 1399 مزرعه نو 134 مشاهده
کتاب سم شناسی در دامپزشکی

مقدمه: در طول تاریخ رشته های مختلفی از علوم پدید آمده و گسترش پیدا کرده است. تاکسیکولوژی یا سم شناسی نیز یکی از این علوم می باشد.

این علم اثر قابل توجهی برروی زندگی بشر و محیط زیست اطراف او دارد. تصمیماتی که توسط سم شناسان اتخاذ می گردد می تواند در زندگی هزاران انسان تأثیر بگذارد.

علم سم شناسی با توجه به افزایش روزافزون تولید و مصرف انواع مواد شیمیایی به منظور بهتر استفاده نمودن از مواهب طبیعی، پیشرفت شگرفی نموده است. و در این راستا شناخت و ارزیابی ترکیبات سمی و مخاطرات آنها در محیط، اهمیت صدچندان داشته و دارد. مثلا به ترکیبات مختلفی می توان اشاره نمود که در هوا، آب، خاک و غذا وجود دارد و احیانا می توانند از استاندارد پیشنهادی سازمان های متولی سلامت بیشتر باشند و متعاقب آن عوارض مختلفی را در انسان و سایر موجودات ایجاد نمایند؛ لذا تفحص، تحقیق و فراگیری این دانش از ارزش والایی برخوردار است.

کتاب حاضر که به منظور تدریس در گرایش های رشته دامپزشکی به همت موسسه آموزشی امام خمینی تهیه گردیده است، دارای چهار چوب خاصی می باشد که طی آن در هر فصل با تعیین اهداف مربوط به آن فصل شروع می شود و سپس مطالب به زبان ساده و قابل فهم طراحی شده است و پس از آن هر فصل با سوالات کاربردی و پیشنهاد منابع برای مطالعه بهتر فراگیران به اتمام می رسد، همچنین به منظور فهم بهتر مطالب از اشکال و جداول نیز استفاده شده است.

بخشی از صفحات کتاب

کتاب سم شناسی در دامپزشکی

تعریف سم شناسی

عبارت است از علم مطالعه سم ها که این علم شامل شناسایی مواد شیمیایی مختلف، خواص این مواد، آثار بیولوژیکی آنها و بیماری هایی که با این مواد ایجاد می شود. و راه درمان این بیماری ها، می باشد.

سم شناس دامپزشکی، باید با شناسایی مواد شیمیایی مختلف و افزودنی های غذایی و آلاینده های محیطی و آفت کش ها و سموم طبیعی گیاهان و سموم حیوانی آشنا باشد که سلامتی حیوان را تهدید می کند.

تعریف سم

عبارت است از هر ماده جامد، مایع یا گاز که از طریق دهان یا موضعی بر بدن انسان با حیوان اثر بگذارد و سیستم بیولوژیکی را وادار به پاسخ کند و آثار سوء داشته باشد. توکسین عبارت است از سمومی که دارای منشأ بیولوژیکی هستند. مثل سموم طبیعی گیاهان با زهر نیش حشرات یا سم مار که بیوتوکسینه نیز گفته می شود.

 

فهرست مطالب کتاب سم شناسی در دامپزشکی :

فهرست مطالب کتاب سم شناسی در دامپزشکی

فهرست مطالب کتاب سم شناسی در دامپزشکی

فهرست مطالب کتاب سم شناسی در دامپزشکی

 

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  لینک کوتاه :
  0