کتاب راهنمای کاربردی علف های هرز مزارع برنج ایران

نوع فایل
PDF
حجم فایل
4.6 مگابایت
محتوا
127 صفحه
تاریخ انتشار
۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹
دسته بندی

با تهیه اشتراک ویژه لینک دانلود این فایل و صدها فایل دیگر برای شما فعال می شوند.

پیشگفتار : از زمان تهیه نشریه علف های هرز مزارع برنج و روش های مبارزه با آنها که در سال ۱۳۷۰ به وسیله سازمان ترویج وزارت کشاورزی چاپ و منتشر شد حدود ده سال می گذرد. در طی این مدت تغییراتی در مجموعه علف های هرز شالیزارهای شمال کشور به وجود آمده است. تعداد گونه های گیاهی زیان آور بویژه از دسته پهن برگ ها و جگن ها افزایش یافته و یا تراکم آنها در واحد سطح در بعضی نقاط از جمله اراضی باتلاقی زیادتر شده است. مهمتر این که در طی این مدت مطالعات بیشتری از نظر بهبود روش های مبارزه بویژه استفاده از علف کش کم خطر از نظر مسائل زیست محیطی صورت گرفته و علف کش های جدیدی نیز معرفی شده اند که به علف کش های کم مصرف معروف می باشند. علیهذا اکنون که به آن نشریه مراجعه می کنم کافی به نظر نمی آید چرا که جای اطلاعات جدید در آن خالی است. لذا تهیه مجموعه ای شامل علف های هرز شالیزارهای کشور که در آن ضمن معرفی مصور علفهای هرز برنج گیلان و مازندران به سایر استان های برنج خیز توجه شده، و بخصوص دستاوردهای جدید تحقیقاتی نیز در آن ملحوظ شده باشد بسیار ضروری به نظر می رسد. به همین دلیل اقدام به نگارش این نشریه شده است.

پایه و مایه اصلی این مجموعه تجربیات ۲۰ ساله نگارنده در تحقیق و آموزش در زمینه علف های هرز برنج می باشد. لذا در تهیه و تنظیم آن تلاش شده است تا علف های هرز مزارع برنج کشور همراه با تصاویر واضح و شفاف معرفی شوند. در تنظیم تصاویر، سه مرحله تکاملی گیاه شامل گیاه کامل (مرحله گل یا بذر) مرحله گیاهچه و مرحله بذری بیشتر مورد توجه قرار گرفته است تا خوانندگان و استفاده کنندگان کتاب بویژه آنهایی که با کشت و کار برنج سر و کار دارند بهتر بتوانند مراحل رشدی یک علف هرز را پیگیری کنند بخصوص این که بتوانند گونه های متنوع را از همدیگر تفکیک نمایند.

در واقع این مجموعه سعی دارد نکات عملی و کاربردی را برجسته نماید. به علاوه اغلب تصاویر از علف های هرز مزارع گیلان بوده و توسط نگارنده تهیه شده است. به عبارت دیگر تصاویر اصلی هستند. فقط در مواردی که عکس ها از شفافیت کافی برخوردار نبودند از منابع استفاده شده و با ترسیم گردیده است. در قسمت روش های مبارزه سعی بر این قرار گرفت تا ضمن ارایه تحلیلی از تغییرات حاصله در مجموعه رویشی شالیزارهای شمال کشور بویژه گیلان در طی ۳۰ سال گذشته ضرورت بازنگری در روش های سنتی مبارزه با تأکید به روش های تلفیقی اعم از جنبه عملی بودن، اقتصادی بودن و ملاحظات زیست محیطی مورد بررسی قرار گیرد. امید است این کتاب به عنوان راهنما برای دانشجویان، مروجان، کارشناسان، کشاورزان پیشرو و کلیه تولیدکنندگان برنج کشور مفید واقع شود.

کتاب راهنمای کاربردی علف های هرز مزارع برنج ایران

 

فهرست مطالب کتاب راهنمای کاربردی علف های هرز مزارع برنج ایران :

کتاب راهنمای کاربردی علف های هرز مزارع برنج ایران

کتاب راهنمای کاربردی علف های هرز مزارع برنج ایران

کتاب راهنمای کاربردی علف های هرز مزارع برنج ایران

 

   راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از خرید یکی از پلن های اشتراک ویژه، نمایش داده خواهد شد.
  • ترافیک اینترنت برای مشاهده صفحات یا دانلود از «مزرعه نو» بر روی تمامی اپراتورها نیم‌بها می‌باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *