کتاب راهنمای تغذیه گیاهی سیب زمینی

نوع فایل
حجم فایل
محتوا
تاریخ انتشار
۲۰ آبان ۱۳۹۷
دسته بندی

با تهیه اشتراک ویژه لینک دانلود این فایل و صدها فایل دیگر برای شما فعال می شوند.

کتاب راهنمای تغذیه گیاهی سیب زمینی (به منظور کاهش باقیمانده نیترات در محصول)

پیش گفتار : سبزی ها، جزء مهمی از رژیم غذایی خانوار ایرانی می باشد و سهم آن در سبد غذایی کشور حدود ۲۰ درصد است. یکی از اهداف اصلی برای داشتن سبد غذایی سالم، تولید محصول سالم می باشد که از اهداف برنامه ریزی شده وزرات جهاد کشاورزی برای استاندارد سازی عرضه محصولات کشاورزی است. ضرورت تولید و عرضه سبزی سالم از آن جهت بیشتر است که مصارف آن بیشتر تازه خوری بوده و هم به عنوان وعده غذایی روزانه مانند سیب زمینی و پیاز جنبه تامین کالری دارد. بنابراین هر نوع آلاینده انباشته در آنها می تواند خطری جدی برای سلامت جامعه ایجاد نماید.

مصرف کودها برای تولید سبزی ها بسیار بیشتر از سایر گیاهان زراعی و باغی است. این مسئله احتمال انباشت نیترات و سایر آلاینده ها نظیر کادمیم و سرب در محصولات شده و موجب مخاطراتی می گردد. به دلیل اهمیت موضوع تجمع نیترات در سبزی ها به خصوص سیب زمینی، موسسه تحقیقات خاک و آب در سالیان گذشته طرح های تحقیقاتی موردی به ویژه در ارتباط با مدیریت مصرف نیتروژن برای جلوگیری از تجمع نیترات در این سری از محصولات اجرا نموده است. کتاب حاضر جمع بندی این نتایج می باشد به طوری که با افزایش عملکرد در واحد سطح در محصول سیب زمینی حداقل باقیمانده نیترات حاصل شود. علاوه بر آن در این کتاب به طور مختصر وضعیت تجمع نیترات براساس نتایج دو طرح پایش میدانی در کشور تشریح گردیده است. این اطلاعات نشان می دهد تا چه حد این مسئله بایستی دغدغه و نگرانی برنامه ریزان کشاورزی کشور باشد و همچنین اطلاعات لازم برای میزان و مدیریت مصرف کودها به ویژه کودهای نیتروژنه برای کشاورزان و تولید کنندگان این محصولات ارائه شده است تا بتوانند علاوه بر استفاده از کودهای آلی در تولید سیب زمینی مقدار نیتروژن مورد استفاده را برآورد نمایند و در عین حال سیب زمینی با حداقل نیترات ممکن عرضه نمایند.

آن چه مسلم است نبایستی میزان نیترات خاک از ۲۰ میلی گرم در کیلوگرم خاک تجاوز نماید. تعادل در مصرف سایر عناصر غذایی به خصوص فسفر که در تولید انرژی و پتاسیم که در انتقال مواد در گیاه نقش دارد و روی و بور از عناصر فرعی که در تقسیم سلولی بسیار حائز اهمیت هستند و در تشکیل و نمو غده در سیب زمینی دخالت دارند از عناصر مهم در افزایش تولید می باشند. عدم رعایت نسبت کودی موجب بهم خوردن متابولیسم های گیاه شده و نیتروژن جذب شده وارد پروتئین سازی نمی شود و به شکل نیترات در غده ها تجمع می یابد. در این گذر تقسیط کودهای در مراحل مختلف رشد به خصوص کودهای نیتروژنه، فسفره و پتاسیمی نقش مهمی داشته و به دلیل افزایش کارایی نیاز به مصرف آنها را در صورتی که کمبود در خاک وجود نداشته باشد به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

مقدمه : گیاه سیب زمینی (.Solanum tuberosum L) از خانواده Solanacaea و جنس Solanum و بومی آمریکای جنوبی (پرو، شیلی، بولیوی و اکوادور) می باشد. گونه های وحشی و زراعی سیب زمینی متعلق به جنس سولانوم حدود ۲۰۰۰ گونه هستند که در سراسر نقاط جهان پراکنده اند. گونه زراعی سولانوم توبروزم از تلاقی گونه S. tuberosum و گونه وحشی S. sparsipilum حاصل شده است که هر دو دیپلوئید هستند.

سیب زمینی گیاهی است یک ساله از گیاهان عالی گلدار، از رده دولپه ای ها و راسته پیوسته گلبرگان که شامل اندام های ساقه، استولون، غده، ریشه، برگ، گل آذین، میوه و گل می باشد. استولون ساقه های تغییر شکل یافته است که به صورت افقی در زیر زمین و از محل جوانه های قسمت زیرین ساقه رشد می کند. غده بخشی از ساقه است که برای ذخیره مواد غذایی و تولید مثل سازش یافته است. این گیاه از نظر گلدهی گیاهی روزبلند و از نظر غده دهی روز کوتاه است و در ارتفاع ۳۵۰۰ متر از سطح دریا قابل کشت است و سیب زمینی یکی از محصولات زراعی مهم دنیا می باشد که با ۳۲۱ میلیون تن بعد از برنج، گندم و ذرت رتبه چهارم را دارا می باشد. در ایران این محصول با حدود ۳ درصد از سطح زیر کشت آبی کشور، ۷.۲ درصد از کل تولیدات زراعی (دیم و آبی) کشور را به میزان ۵.۵۷ میلیون تن به خود اختصاص داده است و بعد از گندم، ذرت علوفه ای، یونجه و نیشکر رتبه پنجم را از نظر تولید دارد. از ۱۸۵ هزار هکتار سطح زیر کشت سیب زمینی در کشور، استان همدان با ۲۶۰۱۵ هکتار مقام اول، استان اردبیل با ۲۴۱۳۲ هکتار مقام دوم و استان فارس با ۱۶۷۳۳ هکتار مقام سوم سطح زیر کشت را دارا می باشند. بیشترین میزان عملکرد در واحد سطح در کشور با ۴۰.۴ تن در هکتار مربوط به استان همدان می باشد و استانهای لرستان، اردبیل، چهار محال بختیاری و آذربایجان شرقی در رتبه های بعدی قرار دارند.

 

فهرست مطالب کتاب راهنمای تغذیه گیاهی در سیب زمینی :

کتاب راهنمای تغذیه گیاهی در سیب زمینی

   راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از خرید یکی از پلن های اشتراک ویژه، نمایش داده خواهد شد.
  • ترافیک اینترنت برای مشاهده صفحات یا دانلود از «مزرعه نو» بر روی تمامی اپراتورها نیم‌بها می‌باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *