کتاب راهنمای تغذیه گیاهی در پیاز (به منظور کاهش باقیمانده نیترات در محصول)

نوع فایل
حجم فایل
محتوا
تاریخ انتشار
۱۹ آبان ۱۳۹۷
دسته بندی
بازدید
439 بازدید
2,500 تومان
افزودن به سبد خرید
  خرید این محصول

کتاب راهنمای تغذیه گیاهی در پیاز (به منظور کاهش باقیمانده نیترات در محصول)

در کتاب حاضر تلاش گردیده است مراحل رشدی پیاز و نیازهای تغذیه پیاز به عناصر ماکرو و ریز مغذی تشریح و توصیه های لازم کودی بیان گردد، تا ضمن تولید اقتصادی محصول، مقدار باقیمانده کود و بخصوص نیترات در محصول و محیط زیست به حداقل برسد.

مقدمه : پیاز یکی از محصولات مهم خوراکی و صنعتی در دنیا و ایران بوده و در هر آشپز خانه ای در سرتاسر دنیا یافت می شود. این محصول ضمن داشتن ارزشهای مختلف غذایی و سلامتی، بر اقتصاد کشاورزی منطقه نیز تاثیر گذار است. پیاز منبع خیلی خوبی از ویتامین B6 ،C، بیوتین و آنتی اکسیدان ها بوده و می تواند نقش مهمی در سم زدایی بدن، سلامتی قلب و پیشگیری از سرطان داشته باشد. لذا پیاز خوراکی محصول ارزشمندی بوده و کمیت و کیفیت محصول تولیدی چه از نظر اقتصادی و چه سلامتی دارای اهمیت فراوان می باشد.

تولید موفقیت آمیز پیاز به مدیریت دقیق تغذیه گیاهی، به همراه سایر تکنیک های مدیریت، همچون کنترل آفات و فاکتورهای محیطی بستگی دارد. یکی از عوامل مهم به زراعی که نقش مهمی در افزایش عملکرد و بهبود کیفیت این محصول بر عهده دارد تغذیه گیاهی می باشد. با توجه به ضرورت مصرف کودهای شیمیایی جهت تولید اقتصادی این محصول و از طرفی افزایش قیمت کودهای شیمیایی، داشتن اطلاعات کافی در زمینه عناصر غذایی مورد نیاز گیاه و نقش آنها در تولید محصول و دانستن فیزیولوژی رشد و نمو پیاز از ضرورات مهم می باشد. همچنین مصرف نادر ست کودهای شیمیایی و بخصوص کودهای نیتروژنه موجب کاهش مواد آلی خاک، تضعیف میکروارگانیسم ها، تخریب محیط زیست، تجمع نیترات در محصول تولیدی، تاثیر در سلامتی مصرف کننده، ایجاد هزینه های اضافی برای زارع و آلوده نمودن سفره های زیر زمینی می گردد.

انگیزه های اقتصادی زارعین برای کسب محصول و درآمد بیشتر، عدم توجه به توصیه های کودی و عدم انجام تجزیه خاک جهت تعیین نسبت دقیق کودی از عواملی است که موارد ذکر شده را تشدید می نماید. در کتاب حاضر تلاش گردیده است مراحل رشدی پیاز و نیازهای تغذیه ای پیاز به عناصر ماکرو و ریز مغذی تشریح و توصیه های لازم کودی بیان گردد، تا ضمن تولید اقتصادی محصول، مقدار باقیمانده کود و بخصوص نیترات در محصول و محیط زیست به حداقل برسد.

تقسیم بندی عناصر مورد نیاز گیاهان معمولا بر اساس میزان مصرف است که شامل سه گروه می باشد. عناصر غذایی اصلی پر نیاز (ماکرو) به مقدار زیاد مورد نیاز گیاه می باشند که شامل کربن، هیدروژن، اکسیژن، نیتروژن، فسفر و پتاسیم هستند که در میان این عناصر کربن، هیدروژن و اکسیژن از طریق آب و هوا تامین می شوند و سه عنصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم از راه کوددهی در اختیار گیاه قرار می گیرند. عناصر غذایی پر نیاز ثانویه (Secondary Macro elements) که به مقدار کمتری مورد نیاز هستند و شامل کلسیم، منیزیم و گوگرد می باشنده گروه سوم عناصر کم مصرفیا ریز مغذی (Micro elements) که به مقدار بسیار کم مورد نیاز بوده و شامل بر، کلر، روی، مس، آهن، منگنز و مولیبدن می باشند.

تغذیه ای متعادل از عناصر فوق الذکر برای رسیدن به عملکرد بالا از ضروریات می باشد. در دسترس بودن عناصر غذایی و در زمان مناسب آن، بطور مستقیم بر تولید محصول تاثیر گذار است. همچنین فاکتورهای زراعی که بوسیله زارع در سیستم کشت و زرع انجام می گیرد، به همراه وضعیت خاک و اقلیم بر تولید محصول موثر هستند. زارعین می تواند بوسیله رعایت موارد ذیل تولید محصول مطمئنی داشته باشند:

– نگهداری خاک در وضعیتی با زهکشی مناسب بصورتی که آب محدود کننده نباشد.

– رعایت دقیق تراکم و فاصله گیاهان کشت شده خیلی مهم هستند، زیرا به این طریق می توان مطمئن شد که از محیط و بخصوص وضعیت نوری بهترین استفاده جهت رسیدن به پتانسیل تولید به عمل می آید، بدون اینکه اندازه و دیگر خصوصیات بازار پسندی کیفی محصول به خطر بیفتد.

– نگهداری پی- اچ اپتیمم خاک تا اینکه دسترسی مناسب عناصر غیبی برای گیاه فراهم گردد.

– استفاده از آفت کش و یا عملیات زراعی که علف های هرز را از بین برده و هیچگونه رقابتی برای گیاه بوجود نیاید.

– تولید یک تاج پوشش کامل گیاهی تا آنجایی که ممکن است و سپس نگهداری سطوح برگی تولیدی برای دوره طولانی به منظور اینکه بیشترین سوخ بندی انجام گیرد.

– مدیریت دمایی و استرس خشکی زیرا اینها بطور مستقیمی رشد گیاه را بر هم می زنند.

– کنترل شوری بوسیله مدیریت خوب آبی جهت رسیدن به حداکثر رشد و مطمئن شدن از اینکه عناصر غذایی به مقدار کافی جذب گیاه می گردند.

– استفاده از قارچ کشها و حشره کش ها با این هدف که آسیب به محصول کمتر شده و کاهش کیفیت ناشی از بیماریها و آفت ها حاصل نگردد.

 

فهرست مطالب کتاب راهنمای تغذیه گیاهی در پیاز :

کتاب راهنمای تغذیه گیاهی در پیاز (به منظور کاهش باقیمانده نیترات در محصول)

مطالعه بیشتر

   راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • ترافیک اینترنت برای مشاهده صفحات یا دانلود از «مزرعه نو» بر روی تمامی اپراتورها نیم‌بها می‌باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *