کتاب درجه بندی و بسته بندی میوه و سبزی

نوع فایل
حجم فایل
محتوا
تاریخ انتشار
۲۶ دی ۱۳۹۷

با تهیه اشتراک ویژه لینک دانلود این فایل و صدها فایل دیگر برای شما فعال می شوند.

سوا کردن و درجه بندی به معنای طبقه بندی و دسته بندی محصولات است و در مورد محصولات کشاورزی به درجه بندی انواع میوه، سبزی و سایر محصولات کشاورزی براساس اندازه، رنگ، شکل ظاهری و سایر عوامل و جداسازی ناخالصی ها و محصولات خراب یا فاسد شده گفته می شود. به عبارت دیگر در بیشتر موارد، این فرایند مقدمه ای برای بسته بندی محصولات کشاورزی است. به طوری که در جوامع امروزی و پیشرفته به طور تقریبی تمام میوه ها و سبزی های تولیدی در انواع سطوح کیفی و به صورت جور شده، برچسب گذاری و برای عرضه ارائه می شوند. در نتیجه مشتری می تواند آسان تر و سریع تر نسبت به کیفیت محصول اطلاع حاصل کرده و اقدام به خرید کند. این امر توزیع و عرضه منظم تری را هم به دنبال خواهد داشت.

امروزه درجه بندی و تجهیزات دسته بندی انواع محصولات کشاورزی در جوامع به روز، به اندازه ای پیشرفت کرده است که در اکثر واحدهای بزرگ کشاورزی و یا در مجاورت آنها، انواع تجهیزات مربوط وجود دارد. همچنین استفاده از این روش ها سبب تسهیل در بسته بندی اولیه و حمل و نقل محصول شده و ارزش افزوده بیشتری نصیب کشاورزان خواهد کرد. متأسفانه هنوز در کشور ما به نظر بسیاری از مردم عادی، درجه بندی و بسته بندی میوه و سبزی بحثی فانتزی، تجملی و لوکس محسوب می شود که سبب افزایش بهای عرضه محصول خواهد شد و به ویژه قشر سنتی جامعه همچنان به مصرف محصولات عرضه شده به صورت فله ای و درجه بندی نشده تمایل دارند.

چه بسیار از محصولات و فراورده های مرغوب و منحصر به فرد کشور پهناور ایران نظیر زعفران، مرکبات، خرما، پسته، توت فرنگی، انواع خشکبار (میوه های خشک، برگه های میوه و کشمش) که به دلیل عدم رعایت اصول و استانداردهای درجه بندی و همچنین بسته بندی نامناسب، توانایی و اجازه ورود و رقابت در بازارهای خارجی را ندارد و بخش قابل توجهی از آنها نیز تبدیل به ضایعات می شود.

با توجه به تنوع بسیار زیاد محصولات باغی و سبزیجات تولیدی کشور بدیهی است با اجرای طرح های فراوری و بسته بندی بهداشتی، این بخش از تولیدات داخلی، قابلیت رقابت با محصولات مشابه خارجی را کسب می کنند و امکان ورود به بازارهای جهانی را پیدا خواهند کرد. با توجه به بازار تقاضای گسترده داخلی برای انواع میوه و سبزی و همچنین نحوه عرضه آنها در مراکز خرید بزرگ و سوپر مارکتها، لزوم توجه بیشتر به امر بسته بندی این مواد به منظور افزایش سهولت دسترسی (عرضه) و نگهداری مشخص تر می شود. پرداختن به این موضوع دارای توجیه مناسب اقتصادی است و با اجرای روش های درجه بندی و بسته بندی، می توان بستر مناسبی را برای اشتغال زایی نیروهای ماهر و نیمه ماهر فراهم آورد.

 

فهرست مطالب کتاب درجه بندی و بسته بندی میوه و سبزی :

کتاب درجه بندی و بسته بندی میوه و سبزی

کتاب درجه بندی و بسته بندی میوه و سبزی

کتاب درجه بندی و بسته بندی میوه و سبزی

   راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از خرید یکی از پلن های اشتراک ویژه، نمایش داده خواهد شد.
  • ترافیک اینترنت برای مشاهده صفحات یا دانلود از «مزرعه نو» بر روی تمامی اپراتورها نیم‌بها می‌باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *