مزرعه نو
0

سبد خرید شما خالی است.

کتاب تکثیر و پرورش ماهیان خاویاری

دسته بندی ها : 17 دی 1398 مزرعه نو 1011 مشاهده
کتاب تکثیر و پرورش ماهیان خاویاری

راهنمای علمی و عملی تکثیر و پرورش ماهیان خاویاری

در کشور ما برای اولین بار، تکثیر مصنوعی تاسماهیان طی سالهای ۱۳۰۱-۱۳۰۶ شمسی در فاصله ۲۰-۲۵ کیلومتری مصب سفیدرود در منطقه گیسوم از توابع شهرستان آستانه اشرفیه استان گیلان شروع و لازوهای حاصله، به بستر رودخانه رها شد. هرچند مدارک و آمار دقیقی از آن زمان موجود نیست، ولی پس از ملی شدن شرکت سهامی شیلات ایران (شیلات شمال) در سال ۱۳۳۲ شمسی و تشکیل آزمایشگاه ماهی شناسی و سپس ایستگاه علمی ماهی شناسی در شرکت شیلات، بعضا در فصل مهاجرت تاسماهیان، در رودخانه سفیدرود به صورت ابتدایی به تکثیر تاسماهیان مبادرت می ورزیدند

شروع طراحی و ساخت کارگاه تکثیر و پرورش تاسماهیان در کنار سد سنگر، از توابع شهرستان رشت استان گیلان طی سالهای ۱۳۴۵-۱۳۵۰، نقطه عطفی در سابقه تکثیر و پرورش این ماهی ها در ایران است. طراحی و ساخت این کارگاه در سال ۱۳۴۵ با مشاوره و همکاری فنی متخصصین روسی و کارشناسان ایرانی شروع و در سال ۱۳۵۰ برای عملیات تکثیر و پرورش آماده گردید. باتوجه به اینکه در آن هنگام، کارگاه مورد نظر به تأسیسات، دستگاه ها و ابزار پیشرفته آن زمان تجهیز شده بود. بعد از گذشت نزدیک به ۴۰ سال که از تأسیس کارگاه فوق می گذرد، هنوز هم جزء کارگاه های نمونه تکثیر و پرورش تاسماهیان در خاورمیانه محسوب می شود. این کارگاه پس از انقلاب شکوهمند اسلامی به نام مجتمع تکثیر و پرورش تاسماهیان شهید دکتر بهشتی نامیده شد و طبق روال کاری، هرساله به امر تکثیر مصنوعی تاسماهیان و پرورش بچه ماهی های ۲-۳ گرمی و رهاسازی آنها به رودخانه سفیدرود مبادرت می ورزد که نتایج بارز آن در حفظ و تأمین ذخایر تاسماهیان دریای خزر، مشهود بوده و می باشد.

در سال ۱۳۶۳، کارگاه تکثیر و پرورش ماهی سفید سیاهکل با مساحتی بالغ بر ۲۰۰ هکتار تأسیس و مشغول به کار گردید؛ هرچند فعالیت این کارگاه به تکثیر و پرورش بچه ماهی سفید یک گرمی و رهاسازی آنها به رودخانه ها محدود می شود، ولی از بدو تأسیس، از امکانات کارگاه شهید دکتر بهشتی و مخصوصا استخرهای آن، برای پرورش بچه تاسماهیان تا حد رهاسازی آنها هم استفاده می کند.

در سال ۱۳۶۳، کارگاه تکثیر و پرورش ماهی شهید مرجانی در استان گلستان، پس از طراحی و احداث تأسیسات مربوطه، از سال ۱۳۶۵ شروع به تکثیر و پرورش تاسماهیان به عنوان دومین کارگاه نموده است. کارگاه شهید رجایی هم در استان مازندران (حومه ساری)، علاوه بر وظایف محوله خود، که تکثیر و پرورش کپور ماهیان چینی است، در سال های اخیر (از سال ۱۳۷۴) نیز، به تکثیر مصنوعی و پرورش تاسماهیان می پردازد. همچنین در جوار سد وشمگیر در استان گلستان، کارگاهی در سال ۱۳۷۷ ساخته شد که تکثیر و پرورش ماهیان خاویاری را بر عهده دارد.

روی هم رفته، کارگاه های یاد شده، سالانه بالغ بر ۲۵ میلیون انواع بچه تاسماهیان را راهی دریای خزر می نمایند که در صورت رعایت کلیه موازین اصولی حفظ ذخایر، باید در آینده شاهد افزایش تولید تاسماهیان باشیم؛ ولی در عمل مشاهده می شود که پس از فروپاشی کشور اتحاد جماهیر شوروی (سابق) و نقض کامل اصول و مقررات حفظ ذخایر توسط کشورهای حاشیه دریای خزر، سال به سال میزان صید این ماهی ها و استحصال خاویار، کاهش قابل توجهی را نشان می دهد. خوشبختانه هرساله تعداد بچه تاسماهیان پرورشی توسط کارگاه های ایرانی در حال افزایش است و در حال حاضر، ایران در بین کشورهای ساحلی دریای خزر، بعد از روسیه، مقام دوم را دارد.

تاریخچه پرورش ماهیان خاویاری در ایران، برخلاف تکثیر انبوه آنها، از سابقه کوتاهی برخوردار است؛ به طوری که تا قبل از سال ۱۳۶۹ خورشیدی، برنامه ای برای تولید گوشت ماهیان خاویاری وجود نداشت؛ تا اینکه برای نخستین بار در اردیبهشت ماه ۱۳۶۹، شادروان دکتر یوسف پور در مجتمع تکثیر و پرورش ماهی شهید دکتر بهشتی با استفاده از بچه ماهیان حاصل از تکثیر مصنوعی، اقدام به پرورش گونه های فیل ماهی، تاس ماهی ایران و تاس ماهی روسی نمود و در بهار ۱۳۷۴، با انتقال ۲۱۰۰ قطعه بچه ماهی از مراکز تکثیر و پرورش شهید مرجانی به مجتمع تکثیر و پرورش شهید بهشتی، پرورش گوشتی فیل ماهی آغاز شد.

با تاسیس و افتتاح انستیتو بین المللی ماهیان خاویاری در سال ۱۳۷۴ و با توجه به اهداف آن انستیتو، تکثیر و پرورش تاسماهیان در ایران وجه دیگری به خود گرفته به طوری که این انستیتو علاوه بر فعالیت جاری خود، به پرورش گوشتی ماهیان خاویاری و ترویج آن در سطح کشور می پردازد و در حال حاضر در بین کشورهای ساحلی دریای خزر، تنها مرکزی است که به طور اختصاصی در زمینه مسائل مبتلا به تاسماهیان فعالیت می نماید و نتایج حاصله را در اجلاس های بین المللی مطرح می کند و به منظور تأمین و حفظ ذخایر تاسماهیان دریای خزر و پرورش بعضی از گونه ها در آبهای داخلی، به فعالیت خود ادامه می دهد.

به این ترتیب می توان اذعان داشت که در سالهای اخیر، وضعیت تکثیر و پرورش تاسماهیان در ایران روند تکاملی خوبی داشته است و چنانچه همین روال ادامه یابد و سایر کشورهای ساحلی دریای خزر نیز، به این مهم توجه داشته باشند و تلاش و سرمایه گذاری لازم را معمول و از آلودگی دریای خزر و صید بی رویه این ماهی ها نیز جلوگیری نماینده می توان برای این ماهیان بسیار با ارزش جهانی، آینده و افق روشنی را پیش بینی نمود انشاءا… که این امر محقق گردد).

ضمنا در ۳۰ ساله اخیر، کشورهای دیگری مانند چین، مجارستان، ژاپن، ایالات متحده آمریکا، آلمان، فرانسه، ایتالیا و… تحقیقات گسترده ای را بر روی تاسماهیان (از جمله در زمینه تکثیر و پرورش گوشتی آن انجام داده اند که بدون شک در آینده ای نه چندان دور (حداکثر تا ۵-۶ سال آینده)، صنعت تاسماهی پروری، تولید و تجارت جهانی گوشت و خاویار تاسماهیان را در اختیار خواهند گرفت؛ به طوری که هم اکنون کشورهای یاد شده، به ویژه فرانسه، ایالات متحده آمریکا و ایتالیا، ده ها تن گوشت و خاویار پرورشی تولید کرده اند آماده ورود به بازار مصرف است.

 

فهرست مطالب کتاب تکثیر و پرورش ماهیان خاویاری :

تکثیر ماهیان خاویاری

پرورش خاویار

پرورش ماهی خاویار

پرورش خاویار

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

    لینک کوتاه :
    0