کتاب تلقیح مصنوعی گوسفند و بز

نوع فایل
حجم فایل
محتوا
تاریخ انتشار
۱۶ آبان ۱۳۹۷
تعداد فروش
11 فروش
5,000 تومان
افزودن به سبد خرید
  خرید این محصول

پیشرفت های بسیار در زمینه تلقیح مصنوعی گوسفند و بز مرا به نگارش این کتاب ترغیب کرد. کوشیده ام در این کتاب، در زمینه کنترل فحلی و تخمک گذاری، روشهای تلقیح مصنوعی شامل تلقیح لاپاراسکوپیک (داخل رحمی)، تلقیح داخل مهبلی، تلقیح سرویکسی (داخل عنقی)، روش های انجماد اسپرم گوسفند و بز و مزایا و محدودیت های تلقیح مصنوعی مطالب و مباحثی را مطرح کنم.

این کتاب برای دانشجویان رشته های علوم دامی، دام پزشکی و همه کسانی که به نحوی با تلقیح مصنوعی گوسفند و بز سر و کار دارند، نگاشته شده است و می توان از راهنمایی های آن برای نظارت بر تولید مثل و تلقیح مصنوعی گوسفند و بز استفاده کرد. اما برای تلقیح مصنوعی موفقیت آمیز، خواننده باید اصول کلی تشریح و فیزیولوژی تولید مثل حیوان نر و ماده و همه مسائل مربوط به آن را به خوبی بداند. به این سبب، در این کتاب درباره جزئیات تکنیکی و جنبه کاربردی تلقیح مصنوعی نیز بحث شده است.

شایان ذکر است که سیستم زیست شناختی گوسفند و بز، در بردارنده تفاوت های توارثی است و خوانندگان با آگاهی از اصولی که به طور مشروح در این کتاب شرح داده شده است روش مناسب برای تلقیح مصنوعی را خواهند یافت.

تلقیح مصنوعی روش تولید مثلی است که در آن اسپرم را از حیوان نر می گیرند و با ابزار خاصی به حیوان مادۂ فحل تزریق می کنند. با این روش، از تماس مستقیم حیوان نر و ماده جلوگیری می شود. تلقیح مصنوعی در صنعت پرورش کار در جهان مورد استفاده قرار می گیرد؛ ولی در زمینه پرورش گوسفند و بز چندان رایج نشده است.

زیاد بودن مخارج تلقیح مصنوعی با توجه به پرورش گوسفند و بز در واحدهای کوچک، کم بودن مخارج نگهداری قوچ در گله و موفقیت آمیز نبودن استفاده از اسپرم منجمد گوسفند و بز در گذشته، عواملی هستند که استفاده از تلقیح مصنوعی را در گوسفند و بز محدود می کنند اما پیشرفتهای اخیر در زمینه افزایش بازده تلقیح مصنوعی در گوسفند و بز، باعث بهبود وضعیت آن شده است. دامدارانی که به استفاده از تلقیح مصنوعی علاقه مندند، باید از هدف، قابلیت و مخارج این روش به خوبی آگاه باشند.

مزایای تلقیح مصنوعی گوسفند و بز :

۱- افزایش سرعت بهبود ژنتیک در گله

عموما دامداران برای بهبود صفات تولیدی گله خود، به دنبال انتخاب حیوانات برترند و از آنجا که حیوان نر در مقایسه با حیوان ماده، نتایج تولیدی بیشتری دارد، بر انتخاب و استفاده از نرهای برتر برای اخذ نتایج مثبت در صفات تولیدی فرزندان، تأکید بیشتری می شود.

ممکن است استفاده از پدران برتر، بر خصوصیات تولیدی نتاج اثر مستقیمی داشته باشد و دستیابی به اهداف اقتصادی دامداران را نیز تسریع کند. زیرا در درازمدت، ادامه انتخاب بر صفات تولیدی اثر می گذارد و بالطبع، سبب پیشرفت ژنتیکی می شود؛ اما به این شرط که مشکلات ناشی از همخونی بروز نکند.

تلقیح مصنوعی تعداد نتاج سالانه را به ازای هر پدر، به طور مؤثری افزایش می دهد، هر حیوان نر در سال فقط با ۳۰ تا ۵۰ حیوان ماده در گله آمیزش می کند؛ در حالی که اگر از اسپرم رقیق شده مایع استفاده شود، در یک دوره دو تا سه هفته ای، می توان هزار رأس حیوان ماده را به روش تلقیح سرویکسی بارور کرد و با روش تلقیح درون رحمی، این تعداد را به چند هزار نیز رساند. حتی اگر میزان باروری را در تلقیح مصنوعی اندک فرض کنیم، باز هم تعداد نتاج به دنیا آمده نسبت به آمیزش طبیعی به طور چشمگیری بیشتر خواهد بود.

استفاده از تلقیح مصنوعی در طرح های اصلاح دام و ایجاد گله هسته (مادری) نیز رواج پیدا کرده است. در این طرح ها، در مقایسه با واحدهای کوچکتر، شدت انتخاب بیشتر است. در گوسفندداری مدرن، اسپرم قوچ اصلاح شده از گله های هسته تهیه و در گله های تحت پوشش توزیع می شود و سرعت انتقال ژنهای برتر به گله های تجاری بیشتر است.

۲- انتقال مواد ژنی

متخصصان اصلاح نژاد همواره درصدند ژنهای جدیدی به گله ها وارد کنند و چون انتقال اسپرم اغلب از انتقال خود حیوان ارزان تر است و از گسترش بیماری نیز جلوگیری می کند، ترجیح می دهند این منابع ژنی را با تلقیح مصنوعی به گله ها انتقال دهند. تلقیح مصنوعی سبب مبادله بین المللی اسپرم می شود، استفاده موفقیت آمیز از اسپرم منجمد اغلب کار مجریان طرحهای اصلاح نژاد را آسان می کند؛ زیرا می توان بهترین نر را در مرکزی نگهداری و اسپرم آن را در گله های تحت پوشش توزیع کرد.

۳- ذخیره اسپرم برای مدت طولانی

از اسپرم تهیه شده از نرهایی با ارزش ژنتیک زیاد، در سالهای بعد از مرگ آنها نیز استفاده می شود. از بانک اسپرم نیز می توان در برنامه های کنترل انتخاب طولانی مدت استفاده کرد. در این موارد چون اسپرم برای چند سال ذخیره می شود، می توان پس از چند سال پیشرفت ژنتیک حیوان را سنجید.

۴- افزایش کارآیی تولید مثلی

با تلقیح مصنوعی می توان از آمیزش ماده ها مطمئن شد؛ زیرا در آمیزش طبیعی (هنگام فحل بودن همزمان میش ها) ممکن است قوچ گله بعضی از میش ها را ترجیح دهد و به این صورت باعث کاهش بازده تلاقی و باروری شود. به علاوه، در حین اسپرم گیری، برای تلقیح مصنوعی قوچها یا بزهای نری که توان جنسی کمی دارند، شناسایی و حذف می شوند.

۵- کاهش یا حذف نرها در مزرعه

تولید کنندگان کوچک در صورتی که بتوانند اسپرم مورد نیاز خود را تأمین کنند نیازی به نگهداری حیوان نر در گله نخواهند داشت و هزینه و مشکلات نگهداری نرها از نظر جایگاه و تغذیه نیز کمتر خواهد شد.

۶- پیشگیری و کنترل بیماریها

تلقیح مصنوعی از تماس مستقیم حیوان نر و ماده جلوگیری می کند و بدین ترتیب، شیوع بیماریهای مقاربتی کنترل می شود. بنابراین، این روش، عامل پیشگیری از بیماری است.

۷- استفاده از نرهایی که قادر به آمیزش طبیعی نیستند

گاه عواملی مانند مشکل در پرش با سن زیاد در نرهای با ارزش، مانع از آمیزش آنها می شود. اما تلقیح مصنوعی این امکان را به وجود می آورد که اسپرم چنین نرهایی را بگیرند و از خصوصیات ژنتیک آنها استفاده کنند.

۸- افزایش دقت رکوردگیری

استفاده از تلقیح مصنوعی باعث بالا رفتن دقت رکوردگیری صفات و در نتیجه داشتن دام های برتر یا حذف صفات نامطلوب در گله می شود.

۹- استفاده از هم زمانی با آمیزش خارج از فصل جفت گیری

در صورتی که دامداران مایل باشند با استفاده از فنون جدید، در گله هم زمانی فحلی ایجاد کنند، استفاده از تلقیح مصنوعی ضروری به نظر می رسد. زیرا نگهداری نرهای مورد نیاز در این موارد از نظر اقتصادی عملی نخواهد بود. در آمیزش خارج از فصل تولید مثل، کیفیت اسپرم دام نر پایین و به ویژه در بزهای نر مشکلی اساسی است. در این حالت، باید اسپرم های با کیفیت را در فصل تولید مثل جمع آوری و منجمد کرد تا برای استفاده در هر زمانی از سال در دسترس باشد. فصل تولید مثل در بعضی از نژادهای گوسفند و بز ایرانی و خارجی، بهار و پاییز است و فصول دیگر را فصول غیر تولید مثل می نامند.

۱۰- سایر موارد

زمانی که در انتقال جنین، ماده ها برای تولید تخمک زیاد یا سوپراوولاسیون آماده می شوند، آمیزش طبیعی، نتایج رضایت بخشی ندارد؛ به ویژه که با تلقیح درون رحمی، موفقیت انتقال جنین تضمین می شود. علاوه بر این، تحقیقاتی برای تعیین جنسیت فرزندان در حال انجام شدن است که اگر تکنیک جداسازی اسپرم های حاوی کروموزوم های y-x مؤثر واقع شود، استفاده از تلقیح مصنوعی برای انتقال اسپرم های تفکیک شده را ضروری می سازد.

 

فهرست مطالب کتاب تلقیح مصنوعی گوسفند و بز :

کتاب تلقیح مصنوعی گوسفند و بز

کتاب تلقیح مصنوعی گوسفند و بز

کتاب تلقیح مصنوعی گوسفند و بز

کتاب تلقیح مصنوعی گوسفند و بز

کتاب تلقیح مصنوعی گوسفند و بز

کتاب تلقیح مصنوعی گوسفند و بز

کتاب تلقیح مصنوعی گوسفند و بز

 

مطالعه بیشتر

   راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *