کتاب تلقیح مصنوعی ملکه زنبورعسل

امتیاز 5.00 ( 1 رای )
نوع فایل
PDF
حجم فایل
6.1 مگابایت
محتوا
123 صفحه
تاریخ انتشار
۱۶ دی ۱۳۹۸
بازدید
125 بازدید
3,900 تومان
افزودن به سبد خرید
  خرید این محصول

راهنمای جامع و عملی تلقیح مصنوعی ملکه زنبورعسل

با توجه به این که امکان تلاقی زنبوران عسل بسیار مشکل است، لذا تلقیح مصنوعی ملکه زنبورعسل به عنوان یکی از مهم ترین روش ها برای این منظور، در جهت اصلاح نژاد زنبورعسل مطرح می باشد که می تواند ما در رسیدن به اهداف اقتصادی و رفتاری در کلنی های زنبورعسل کمک کند.

اهداف تلقیح مصنوعی

مهم ترین هدفی که در تلقیح مصنوعی دنبال می شود، کنترل تلاقی ملکه با نرهای مورد نظر برای اصلاح و با بهبود نژاد و یا دورگ گیری است. به دلیل خصوصیات رفتاری ملکه و نر در زمان جفت گیری، کنترل تلاقی در شرایط طبیعی بسیار مشکل و در مواردی غیرممکن است. لذا متخصصین اصلاح نژاد با انجام تلقیح مصنوعی و با کنترل تلاقی ها، اهداف خاصی را در جهت بهبود خصوصیات رفتاری و تولیدی کلنی های زنبور عسل دنبال می کنند، زیرا در کلنی های زنبور عسل، ملکه تنها موجود تولیدمثل کننده است و بسیاری از خصوصیات، از طریق ملکه به کارگران منتقل می شود، از طرف دیگر، امکان پیشگیری و مقابله با تهدیدهایی، مثل ظهور آفات و بیماری های زنبور عسل در مناطق پرورش ملکه با استفاده از تلقیح مصنوعی برای زنبورداران میسر می شود.

هدف دیگری که در تلقیح مصنوعی دنبال می شود این است که بتوان در شرایط مختلف، تلاقی را انجام داد. در واقع با استفاده از این روش، محدودیت های مربوط به شرایط محیطی، که گاهی می تواند عملیات اصلاح نژادی را تحت الشعاع قرار دهد. مرتفع می گردد؛ زیرا انجام تلقیح مصنوعی، در صورت آماده کردن نرها و ملکه ها از قبل، در هر ساعتی از شبانه روز میسر بوده و حتی در شرایط نامساعد محیطی، مثل هوای همراه با باد، باران و ابر و … با فراهم کردن شرایط مناسب در آزمایشگاه، انجام تلقیح امکان پذیر می شود.

مزایا و معایب تلقیح مصنوعی

انجام تلقیح مصنوعی زنبور عسل با توجه به محدودیت های ذکر شده در مواقعی، تنها راه ممکن برای رسیدن به اهداف پرورش دهندگان زنبورعسل می باشد ولی مانند هر روش دیگری، دارای مزایا و معایبی است که مختصرأ به بعضی از آنها اشاره می شود.

مزایای تلقیح مصنوعی

همان طوری که قبلا توضیح داده شد، مهم ترین حسن تلقیح مصنوعی، کنترل تلاقی ملکه با نرهای مورد نظر است که بسیار مورد توجه متخصصین اصلاح نژاد می باشد. با انجام تلقیح مصنوعی، نه تنها می توان ملکه را با نرهای کلنی های پدری موردنظر تلاقی داد، بلکه حتی می توان با نرهای تولید شده توسط یک کلنی پدری تلقیح نمود و به عبارت دیگر، کل اسپرم مورد نیاز برای تلقیح ملکه را از نرهای یک کلنی پدری تأمین نمود.

در واقع با انجام این کار، صفات اقتصادی و تولیدی برتر و نیز صفات رفتاری مناسب، به نتاج منتقل می شود و انتقال صفات از والدین به نتاج، تحت کنترل پرورش دهندگان ملکه و پرورش دهندگان زنبور عسل، انجام می گیرد.

استفاده از تلقیح مصنوعی، زمینه مناسبی را برای اصلاح نژاد در جمعیت های بسته هموار می سازد که در آن شرایط می توان با بسیاری از تهدیدهای زنبورداری در مناطق مختلف مقابله نمود؛ مثلا در زمان ظهور آفت، یا یک بیماری خطرناک، در یک منطقه و عدم کارایی روش های متداول پیشگیری و درمان، می توان در جهت ایجاد جمعیت یا لاین مقاوم به آفت و بیماری تلاش کرد؛ همچنین برای مقابله با تهدیدهایی، مثل زنبورهای آفریقایی شده، در امریکای شمالی، می توان در قالب طرح های اصلاح نژادی و با به کارگیری ابزارهایی مانند تلقیح مصنوعی اقدام نمود.

در واقع با استفاده از تلقیح مصنوعی، راهی اقتصادی برای تولید پایا و با کیفیت ملکه هایی با صفات مطلوب، به روی صنعت زنبورداری گشوده می شود.

از مزایای دیگر تلقیح مصنوعی این است که انجام آن در هر ساعتی از شبانه روز در آزمایشگاه میسر است و مانند جفت گیری طبیعی، به ساعات معینی از شبانه روز نیازی نیست. قابلیت انجام تلقیح مصنوعی در هرگونه شرایط اقلیمی و محیطی نیز، از محاسن دیگر این روش است؛ زیرا در زمان هایی که به دلیل ابری بودن و بارندگی، باد شدید، گرما و یا سرمای زیاد در طبیعت، امکان جفت گیری طبیعی ملکه ها وجود ندارد، می توان با ایجاد شرایط مناسب در آزمایشگاه، تلقیح مصنوعی ملکه را انجام داد و ملکه بارور تولید نمود.

معایب تلقیح مصنوعی

از معایب سیستم تلقیح مصنوعی این است که معمولا قابل استفاده برای تولید کنندگان ملکه نیست، تولید ملکه های بارور با این روش بسیار گران تمام می شود و خرید آنها برای مصرف کنندگان مقرون به صرفه نخواهد بود و لذا این سیستم، در کارهای تحقیقاتی و اصلاح نژادی مورد استفاده قرار می گیرد.

گران بودن دستگاه تلقیح مصنوعی و عدم امکان تهیه آن برای پرورش دهندگان زنبورعسل و ایستگاه های اصلاح نژاد، از معایب دیگر این سیستم است؛ زیرا برای انجام تلقیح مصنوعی علاوه بر دستگاه مربوطه، باید مکان مناسبی وجود داشته باشد که بتوان شرایط بهداشتی و محیط لازم را در آن فراهم نمود؛ ضمنأ تأمین امکانات دیگری، مثل استریو میکروسکوپ، کپسول های گاز کربنیک و ضمائم آنها، در مجموع انجام تلقیح را برای پرورش دهندگان محدود می سازد.

از محدودیتهای مهم دیگر، نیاز به افراد متبحر و آموزش دیده است که بتوانند تلقیح مصنوعی ملکه را انجام دهند؛ با توجه به اینکه چنین افرادی نیاز به تمرین و ممارست زیادی دارند تا مهارت لازم را برای انجام تلقیح موفق کسب نمایند و افراد ماهر نیز برای انجام هر تلقیح به ۱۵ تا ۲۰ دقیقه زمان نیاز دارند، لذا با این روش، صرفا تعداد محدودی ملکه می تواند توسط هر فرد در روز تلقیح شود.

امکان آلودگی ملکه به بیماری های مختلفی که در بخش دیگری درباره آنها بحث خواهد شد، از معایب و محدودیت های دیگر تلقیح مصنوعی است؛ لذا برای انجام تلقیح مصنوعی موفق، باید شرایط قرنطینه مؤثر و امکانات بهداشتی مناسبی را در اطاق تلقیح مصنوعی به وجود آورد و در واقع، لازم است به مسائل بهداشتی مختلف در زمان تلقیح توجه گردد تا ملکه های سالم و عاری از بیماری، تلقیح و آماده معرفی به کلنی ها شوند.

از محدودیت های دیگر این سیستم، نیاز به تعداد در کافی و مناسب است که باید در کلنیهای پدری پرورش داده شده باشند؛ بنابراین برای انجام تلقیح مصنوعی موفق، باید با توجه به زیست شناسی و زمان بلوغ زنبور عسل ملکه و نر، از قبل برنامه ریزی دقیقی درباره پرورش نرها و ملکه ها داشته باشیم و به طور همزمان، ملکه و ترهای بالغ در اختیار ما باشد تا بتوان تلقیح مصنوعی را انجام داد. لازم به ذکر است که در جفت گیری طبیعی، این عمل در طی زمان پرورش ملکه صورت می گیرد و به کنترل دقیق زمان بلوغ ملکه و نرها نیازی نیست ولی در روش تلقیح مصنوعی، باید دقیقا از وضعیت ملکه ها و نرهای موجود در کلنی ها و زمان دقیق تولد آنها حشرات کامل آگاهی داشت و موارد مذکور تحت کنترل باشد.

 

فهرست مطالب کتاب تلقیح مصنوعی ملکه زنبورعسل :

کتاب تلقیح مصنوعی ملکه زنبورعسل

کتاب تلقیح مصنوعی ملکه زنبورعسل

کتاب تلقیح مصنوعی ملکه زنبورعسل

مطالعه بیشتر

   راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • ترافیک اینترنت برای مشاهده صفحات یا دانلود از «مزرعه نو» بر روی تمامی اپراتورها نیم‌بها می‌باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *