کتاب تربیت و هرس درختان سیب پایه کوتاه

نوع فایل
PDF
حجم فایل
3 مگابایت
محتوا
46 صفحه
تاریخ انتشار
۶ تیر ۱۳۹۹
دسته بندی

با تهیه اشتراک ویژه لینک دانلود این فایل و صدها فایل دیگر برای شما فعال می شوند.

با مطالعه این نشریه با انواع پایه های سیب، مزایا و معایب پایه های بذری و رویشی، هرس درختان سیب پایه کوتاه ، تکنیک ها و سیستم های تربیتی در باغات سیب متراکم آشنا می شوید.

مقدمه: استان همدان از لحاظ پتانسیل تولید محصولات باغی در جایگاه مناسبی در کشور قرار دارد. سیب درختی یکی از محصولاتی است که در استان همدان قابلیت تولید دارد. شرایط اقلیمی حاکم بر استان همدان باغداران را ترغیب می کند که نسبت به توسعه باغات سیب و یا اصلاح باغات قدیمی اقدام نمایند. یکی از عوامل مهمی که نقش به سزایی در افزایش تولید، عملکرد و کیفیت محصول سیب درختی دارد، انتخاب و گزینش ارقام مناسب برای هر منطقه و باغ است.

در گذشته، ارقام مختلف سیب روی پایه های بذری پیوند زده می شدند. اگر پایه ای که برای پیوند انتخاب می کنیم از بذر سیب باشد هر رقمی که روی این پایه ها پیوند زده شود، خصوصیت پایه روی رشد پیوندک اثر می گذارد. یکی از خصوصیات نامطلوب ارقامی که روی پایه بذری پیوند می شوند این است که رشد رویشی درخت بسیار زیاد می شود و لازم است هر سال هزینه زیادی برای عملیات هرس، برداشت و غیره انجام شود. بر اساس همین مشکلات، پایه های رویشی جایگزین پایه های بذری شده اند.

در باغداری نوین به خصوص در پرورش سیب درختی، پایه های رویشی بسیار اهمیت دارند. پایه های رویشی علاوه بر خاصیت کوتاه کنندگی ارتفاع، دارای برخی از مقاومت ها به تنش های زیستی و غیر زیستی نیز می باشند. همچنین پایه های رویشی کنترل و یکنواختی تاج درختان را باعث می شوند و باعث تسهیل در مراحل مختلف داشت باغ و برداشت میوه می شود. پایه رویشی با توجه به شرایط خاک و اقلیم متفاوت است.

کتاب تربیت و هرس درختان سیب پایه کوتاه

مفهوم پایه :

ریشه و قسمت پایینی ساقه درخت (پایین ناحیه پیوند) پایه نامیده می شود. اولین مرحله در تکثیر درختان، استقرار پایه در خزانه می باشد. سپس ارقام انتخابی با استفاده از عمل پیوند روی پایه مورد نظر تکثیر می شوند. اگر پایه از کشت بذر به وجود بیاید هر پایه خصوصیت متفاوتی را نشان می دهد زیرا براثر کشت بذر تفرق صفات به وجود می آید و رقمی که روی این پایه پیوند می شود نمی تواند به مشخصات مشابه رقم مورد نظر دست یابد زیرا پایه های متفاوت خصوصیات متفاوتی را در نهال تولیدی ایجاد می کنند. به همین دلیل لازم است که هم رقم و هم پایه از طریق رویشی تکثیر شوند.

فهرست مطالب کتاب تربیت و هرس درختان سیب پایه کوتاه :

کتاب تربیت و هرس درختان سیب پایه کوتاه

   راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از خرید یکی از پلن های اشتراک ویژه، نمایش داده خواهد شد.
  • ترافیک اینترنت برای مشاهده صفحات یا دانلود از «مزرعه نو» بر روی تمامی اپراتورها نیم‌بها می‌باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *