مزرعه نو

کتاب بیماری های قارچی دامپزشکی

دسته بندی ها : 8 خرداد 1399 مزرعه نو 141 مشاهده
کتاب بیماری های قارچی دامپزشکی

پیشگفتار کتاب بیماری های قارچی دامپزشکی

بسیار خوشحالم که به دنبال تالیف کتاب قارچ شناسی عمومی دامپزشکی به عنوان اولین مرجع فراگیر فارسی در زمینه علوم پایه قارچ شناسی، تلاش همکاران خوب و پرتلاشم در تدوین کتاب بیماری های قارچی دامپزشکی به بار نشسته است و به علاقمندان علم میکروبیولوژی تقدیم می شود. این کتاب، که در شش فصل و با قلمی شیوا و دقت شایان توجه تهیه شده است، حاوی مطالب بسیار ارزنده و جدید در زمینه بیماری های قارچی حیوانات و انسان و روش های کنترل بیماری های مشترک انسان و دام و حفظ بهداشت و سلامت جامعه می باشد.

در کتابی که پیش رو دارید، جنبه های گوناگونی از بیماری های قارچی و اکتینومیستی، اصول نمونه برداری و تشخیص آزمایشگاهی این قبیل عفونت ها و روشهای متفاوت کشت و نگهداری قارچ ها و آنچه را که در تحقیقات قارچ شناسی بالینی به آن نیاز است، مورد توجه قرار گرفته است و می توان از آن در حکم یک کتاب جامع بیماری های قارچی، استفاده کرد. توجه مؤلفان به یافته های جدید، از امتیازهای دیگر این اثر است. مطالعه این کتاب را به دانشجویان عزیز رشته های گوناگون علوم پزشکی، دامپزشکی، علوم زیستی، علوم آزمایشگاهی و بویژه قارچ شناسی و همه علاقمندان به علم میکروبیولوژی توصیه می کنم و امیدوارم که در توسعه و پیشرفت علمی و ارتقای کیفیت خدمات آزمایشگاهی و درمانی مفید باشد.

مقدمه مؤلفان کتاب

علم قارچ شناسی شاخه ای از میکروبیولوژی است که تاریخچه آن حتی به دوران باستان نیز می رسد. بررسی های انجام شده نشان داده است که رومیان باستان، بیماری درماتوفیتوز یا کچلی را در حیوانات و انسان به خوبی می شناختند و از راه های گوناگون، درصدد درمان مبتلایان بودند. آگوستینوباسی قاضی و گیاهشناس ایتالیایی یا در حقیقت همان پدر علم قارچ شناسی و میکروبیولوژی، اولین کسی بود که اتیولوژی میکروبی یک بیماری حیوانی را کشف و واژه میکروارگانیسم های پاتوژن را ابداع کرد. وی نشان داد که بیماری مرگ آور کرم ابریشم در اثر آلودگی به قارچی به نام بوریا باسیانا ایجاد می گردد. در ادامه این مسیر، قارچ های رشته ای با عنوان، درماتوفیت ها در حکم عامل طیف وسیعی از عفونت های جلدی معرفی شدند و نقش برخی از مخمرها در اتیولوژی بیماری های قارچی، نظیر کاندیدیازیس و پیتریازیس ورسیکالر، به اثبات رسید.

بخشی از تصاویر کتاب

کتاب بیماری های قارچی دامپزشکی

علیرغم این آغاز ویژه، اثبات نقش باکتری ها، انگل ها و ویروس ها در اتیولوژی طیف وسیعی از بیماری های مرگ آور در حیوانات و انسان، پیشرفت و توسعه علم قارچ شناسی را به تاخیر انداخت. در حال حاضر به دلیل پیشرفت های قابل ملاحظه در کنترل بیماری های باکتریایی، انگلی و ویروسی، اهمیت قارچ های بیماری زا بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است و قارچ شناسی یکی از اجزای اصلی و انفکاک ناپذیر علم میکروبیولوژی محسوب می گردد.

در این زمینه، افزایش وقوع بیماری های قارچی در حیوانات و انسان در دهه های اخیر و قابلیت بیماری زایی قارچهای فرصت طلب در میزبانهای مبتلا به نقایص سیستم ایمنی، توجه محققان علم میکروبیولوژی را به مطالعات گسترده بر روی قارچ های رشته ای و مخمرهای بیماری زا معطوف ساخته است.

در همین زمینه و به دنبال تالیف کتاب قارچ شناسی عمومی دامپزشکی در حکم یکی از جامع ترین مرجع ها در زمینه علوم پایه قارچ شناسی، ضرورت تالیف کتابی دیگر برای آشنایی هرچه بیشتر محققان، دانش پژوهان و دانشجویان گرامی با بیماری های قارچی و روشهای تشخیص، پیشگیری و درمان اینگونه بیماریها بیش از هر زمان دیگر احساس گردید. این بار نیز توفیق الهی رفیق راه گردید و حرکت قلم بر کاغذ، به تالیف کتاب بیماری های قارچی دامپزشکی، انجامید.

این کتاب در ۶ فصل تهیه و تدوین گردیده است که دربرگیرنده اطلاعات مربوط به جنبه های مختلف بیماری های قارچی و اکتینومیستی، اصول نمونه برداری و تشخیص آزمایشگاهی این بیماری ها و محیط های کشت، معرف ها و روش های نگهداری قارچ ها در آزمایشگاه است. نظر به اهمیت تصاویر رنگی در فهم مطالب ارائه شده یک بخش جداگانه تحت عنوان «تصاویر ضمیمه» در انتهای کتاب نیز به نمایش تصاویر رنگی کتاب اختصاص یافته است.

با توجه به گستردگی و تنوع مطالب ارائه شده، دانش پژوهان و دانشجویان رشته های گوناگون دامپزشکی، علوم آزمایشگاهی دامپزشکی، میکروبیولوژی، قارچ شناسی، بیولوژی و دامپروری می توانند از کتاب حاضر در حکم یک مجموعه کاربردی استفاده کنند.

 

فهرست مطالب کتاب بیماری های قارچی دامپزشکی :

فهرست مطالب کتاب بیماری های قارچی دامپزشکی

فهرست مطالب کتاب بیماری های قارچی دامپزشکی

فهرست مطالب کتاب بیماری های قارچی دامپزشکی

فهرست مطالب کتاب بیماری های قارچی دامپزشکی

فهرست مطالب کتاب بیماری های قارچی دامپزشکی

فهرست مطالب کتاب بیماری های قارچی دامپزشکی

فهرست مطالب کتاب بیماری های قارچی دامپزشکی

 

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  لینک کوتاه :
  0