کتاب اصول و مبانی تولید بذر پیاز

نوع فایل
حجم فایل
محتوا
تاریخ انتشار
۱۴ آبان ۱۳۹۷
دسته بندی
تعداد فروش
5 فروش
3,000 تومان
افزودن به سبد خرید
  خرید این محصول

این کتاب به شناخت مسائل اساسی تولید بذر پیاز تکیه دارد که می تواند گامی مثبت در جهت تولید بذر به روش علمی باشد و از آنجائی که به منظور استفاده تولید کنندگان بذر و متخصصین کشاورزی تألیف گردیده، انتظار می رود خواننده آگاهی کافی از دانش کشاورزی همانند فیزیولوژی و زراعت داشته باشد و امید است مورد استفاده متخصصین و دست اندرکاران کشاورزی خصوصأ کشاورزان پیشرو تولیدکننده بذر قرار گیرد.

همگام با پیشرفت جامعه کشاورزی، نیاز به دانش و مهارت در زمینه تولید محصولات بیشتر احساس می گردد. تقریبا بخش اعظم تحقیقات و فعالیتهای بخش کشاورزی به نحوی در ارتباط با تولید بذر می باشد به بیان دیگر پیشرفت و بقاء کشاورزی هر کشوری در گرو دستیابی به بذر مناسب و استاندارد است که برای نیل به این هدف قبل از هر چیزی نیازمند آگاهی و دانش کافی هستیم. استفاده از بذر مناسب در تولید محصولات یکی از مهمترین و در عین حال کم هزینه ترین نهاده هائی است که معمولا کشاورزان پیشرو از آن استقبال می کنند. یک برنامه صحیح تولید بذر باید در جهت حصول بذر با مطلوبترین کیفیت باشد تا در نهایت منجر به فراهم شدن غذای هرچه بیشتر و بهتر برای جمعیت رو به افزایش دنیا گردد.

مقدمه: تولید بذر پیاز زراعت بسیار ریسک پذیری می باشد و تنها با کار کارشناسی پیگیر در مزرعه می توان ریسک این عمل را کم کرد و مقادیر قابل قبول بذر تولید نمود. عملکرد بذر از سالی به سال دیگر و نیز از محلی به محل دیگر متغیر است، با این وجود، در هر منطقه ای که برای رشد پیاز مناسب باشد، با بهره گیری از تخصص و مهارت عملکردهای مشخصی حاصل می گردد ولی عملکردهای بالا تنها در محیطهای خیلی مناسب و ویژه قابل انتظار است. به طور معمول عملکرد مزارع بذری حدود ۵۰۰ کیلوگرم در هکتار بذر بوجاری شده می باشد. بالاترین عملکردی که تا به حال گزارش شده نزدیک به ۲۰۰۰ کیلوگرم در هکتار بوده است.

در طی ۷۰ سال گذشته دانش بشر در زمینه تولید بذر پیاز بسیار پیشرفت کرده و در حال حاضر بذر پیاز برای مقاصد گوناگون و تحت شرائط مختلف تولید می شود؛ برای مثال ممکن است بذر، برای کارهای اصلاحی و یا مقاصد تجاری، برای تولید هیبرید و یا تولید ارقام آزاد گرده افشان، درون محفظه و یا در مزرعه باز، مستقیما از طریق بذر به بذر و یا از طریق پیاز به بذر، از طریق کشت پائیزه یا بهاره، تولید گردد. در این کتاب، اصول کلی تولید بذر پیاز توضیح داده شده که استفاده از آن جهت مقاصد تجاری و کمک به اقتصاد کشور می باشد.

 

فهرست مطالب کتاب اصول و مبانی تولید پیاز :

کتاب اصول و مبانی تولید بذر پیاز

مطالعه بیشتر

   راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *