کتاب اصول نگهداری سیب زمینی در انبار

نوع فایل
حجم فایل
محتوا
تاریخ انتشار
۲۵ مهر ۱۳۹۷
دسته بندی
تعداد فروش
2 فروش
2,500 تومان
افزودن به سبد خرید
  خرید این محصول

شما خوانندگان گرامی در این کتاب با علت های عمده فساد و ایجاد ضایعات سیب زمینی در انبار ، نکات مهم در ساخت یک انبار مناسب نگهداری سیب زمینی، مراحل آماده سازی سیب زمینی برای نگهداری طولانی مدت، نکات مهم برای کاهش مصرف انرژی در انبارهای سیب زمینی آشنا خواهید شد.

موضوع ذخیره سازی محصولات کشاورزی به صورتی که فساد پذیری آنها به میزان قابل توجهی کاهش یافته و عمر مفید آن ها افزایش یابد، بنا به دلایل مختلف از قبیل اضطرار، کمیابی، احساس امنیت و آسایش برای برخورداری از مواد غذایی از دیرباز مورد توجه بشر بوده است.

انسان با توجه به اقلیم و شرایط آب و هوایی، نوع غذاهای قابل حصول و آداب و سنن، عادات و اعتقادات مذهبی، قومی و قبیله ای، مواد خوراکی خود را به روش های متنوعی در زمان های متفاوت ذخیره می کند که در این میان ذخیره مواد غذایی اساسی و پایه مانند غلات، حبوبات و انواع غده ها و ریشه های خوراکی نظیر سیب زمینی و پیاز همواره بر نگهداری مواد و محصولات دیگر اولویت داشته و از اهمیت خاصی برخوردار بوده است. امروزه با بالا رفتن سطح بهداشت عمومی و متوسط طول عمر افراد و کاهش مرگ و میر اطفال و دیگر عوامل افزاینده جمعیت بشری با سرعت زیادی در حال افزایش است و هر ساله میلیون ها مصرف کننده جدید مواد غذایی به جمعیت کنونی افزوده می شود. هر چند که افزایش سطح زیر کشت محصولات زراعی و ارتقاء عملکرد با بکار گیری شیوه های مدرن علمی و فنی باعث تولید بیشتر در سطح جهان شده است، لیکن افزایش بیش از حد جمعیت و کمبود شدید محصولات کشاورزی به خصوص در کشورهای در حال توسعه میزان فقر و گرسنگی را در بین مردم گسترش داده است.

متأسفانه به علت عدم توجه و عقب ماندگی فنی و تکنولوژیک این گروه از کشورها حتی همین محصولات کشاورزی تولید شده نیز به علل مختلف، کاهش شدید کمی و کیفی داشته و در نتیجه سیمای فقر غذایی را در بین این کشورها روز به روز کریه تر جلوه می دهد. مطابق آمار سازمان خوار و بار جهانی سالانه حدود ۴۳.۵ درصد محصولات کشاورزی اساسی در کشورهای عقب افتاده در اثر آفات، بیماریها و علف های هرز در مزارع و انبارها از بین می رود که از این میزان حدود ۱۳ درصد خسارت مربوط به آفات، ۱۲.۹ درصد مربوط به بیماری ها و ۱۵.۶ درصد مربوط به علف های هرز است. این ارقام جدای از افت کیفی این محصولات در انبار است.

در ایران بر اساس برآورد وزارت جهاد کشاورزی در سال ۱۳۸۸، نزدیک به ۳۰ درصد فرآورده های کشاورزی توسط عوامل فوق الذکر در مراحل کاشت تا برداشت و انبارداری از بین می رود که حدود ۵ تا ۱۵ درصد آن مربوط به ضایعات انباری است. در بسیاری از موارد نه تنها مقدار وزنی ضایعات مواد غذایی در مراحل ذخیره سازی و فرآوری از درصد فوق بسیار فراتر می رود، بلکه زیان کیفی وارده به محصول نیز به دلیل عدم وجود سیستم مناسب برای نگهداری و عمل آوری مناسب بسیار سنگین بوده و گاه باعث می شود که تمامی محصول غیر قابل مصرف شود. حال اگر زیان وزنی سیب زمینی را در شرایط ذخیره سازی و فرآوری موجود حداقل ۱۲ درصد فرض کنیم با احتساب تولید سالانه ۵ میلیون تن محصول، حدود ۶۰۰ هزار تن سیب زمینی از دست می رود. این مقدار سیب زمینی معادل مصرف سالانه حدود ۸ میلیون نفر جمعیت کشور است.

کنترل و کاهش ضایعات محصولات کشاورزی از دیدگاه های مختلف و به شرح زیر دارای اهمیت حیاتی است:

۱- از دیدگاه امنیت غذایی

امنیت غذایی هنگامی وجود دارد که همه مردم در تمامی ایام به غذای کافی، سالم و مغذی دسترسی فیزیکی و اقتصادی داشته باشند و غذای در دسترس نیازهای رژیم تغذیه ای سازگار با ترجیحات آنان را برای زندگی سالم و فعال فراهم سازد.

۲- از دیدگاه اقتصادی

میزان تولید را کاهش می دهد. نیاز به واردات را افزایش می دهد. نهاده های لازم برای تولید را که به سختی تهیه می شوند، هدر می دهد.

٣- از دیدگاه سیاسی و استراتژیک

کشورهای سلطه طلب همواره از نیازمندی و عدم استقلال غذایی کشورهای هدف به عنوان یک اهرم فشار کارآمد و مؤثر برای نیل به مقاصد خود استفاده کرده اند. از این رو کاهش ضایعات به عنوان ابزاری مؤثر برای افزایش امنیت غذایی اهمیت زیادی دارد.

در شرایط آب و هوایی ایران فصل کاشت و برداشت سیب زمینی نسبتا کوتاه است و بخش زیادی از ۵ میلیون تن سیب زمینی تولیدی طی ۲ تا ۳ ماه برداشت می شود. از آنجا که محصول تولیدی می بایست نیاز جمعیت کشور را در تمام سال تأمین کند، پس انجام فرآیندهای صحیح ذخیره سازی اهمیت حیاتی می یابد.

نگهداری یا ذخیره سازی به مجموعه عملیاتی گفته می شود که پس از برداشت محصول یا زمان مصرف آن به هدف حفظ کیفیت محصول و محافظت از آن در برابر شرایط نامطلوب خارجی انجام می شود تا تلفات مربوط به فرایندهای تبخیر و تنفس و پوسیدگی به حداقل برسد. ذکر این نکته ضروری است که محصول دارای کیفیت نامناسب نه تنها به خوبی در انبار قابل نگهداری نیست بلکه هزینه نگهداری آن نسبت به محصول سالم بسیار بالاتر است. بدیهی است انبارداری مناسب تنها به حفظ کیفیت محصول تولیدی کمک می کند و نه به بهبود آن، هدف از انبارداری مناسب سیب زمینی نیز حفظ شده در بهترین شرایط ممکن و با حداقل افت کیفی و کمی است.

در این کتاب به بررسی عوامل اثر گذار بر کیفیت سیب زمینی انبار شده پرداخته و به روش هایی کاربردی برای انبارداری صحیح این محصول اشاره می شود.

 

فهرست مطالب کتاب اصول نگهداری سیب زمینی در انبار :

 • مقدمه
 • عوامل تأثیرگذار بر ضایعات انباری سیب زمینی
 • نکات مهم در ساختمان انبار سیب زمینی
 • مراحل آماده سازی سیب زمینی برای انبارداری و مدیریت انبارداری سیب زمینی
 • مصرف انرژی در انبارهای سیب زمینی
 • نگهداری سیب زمینی در فضای باز
 • منابع مورد استفاده

مطالعه بیشتر

   راهنمای خرید:
 • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
 • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
 • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
 • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *