کتاب معرفی ژنوتیپهای انگور متحمل به قارچ عامل بیماری سفیدک پودری در استان اردبیل


در حال بارگذاری
۲۲ آبان ۱۳۹۶
PDF
0.8 MB
15
186 بازدید
۷۰۰ تومان
خرید

قاره اروپا بیشترین سطح زیر کشت انگور را دارا بوده و قاره های دیگر جهان از نظر سطح زیر کشت به ترتیب آسیا، آمریکا و آفریقا می باشند. از مهمترین کشورهای تولیدکننده انگور می توان اسپانیا، ایتالیا، فرانسه و شوروی سابق را نام برد که بیش از ۵۵ درصد از کل سطح زیر کشت انگور جهان را در بر می گیرند.

در ایران نیز انگور یکی از محصولات مهم باغی می باشد، به طوری که در سال زراعی ۹۱-۱۳۹۰ سطح انگورکاری ایران حدود ۳۱۵ هزار هکتار گزارش شده و از این سطح ۲۷۱۰۰۰۰ تن محصول به دست آمده است. مناطق عمدد تولید انگور در ایران عبارتند از: استان های فارسی، خراسان، قزوین، آذربایجان شرقی و غربی، همدان و اردبیل که استان اردبیل با سطح زیرکشت ۲۵۰۰ هکتار، تولید سالیانه حدود ۲۲۵۰۰ تن محصول را به خود اختصاص داده است.

بیماری سفیدک پودری انگور

بیماری سفیدک پودری انگور با عامل قارچی (Erysiphe necator Schwein. (1832 یکی از بیماری های مهم تاکستان ها بوده و در اکثر مناطق انگورکاری دنیا و ایران وجود دارد. در صورت فراهم شدن شرایط محیطی مناسب بیشتر از هر بیماری دیگر به انگور خسارت وارد می کند و موجب کاهش محصول، کاهش کیفیت میوه، حساسیت به بیماری کفک خاکستری و افزایش هزینه تولید می شود. گاهی اوقات خسارت این بیماری به حدی می رسد که انگور قابل چیدن و فروش نیست. اعتقاد بر این است که پاتوژن عامل این بیماری بومی آمریکای شمالی بوده و قبل از سال ۱۸۵۰ در اروپا گسترش داشته و وقتی در سال ۱۹۴۵ از اروپا گزارش گردید، به سرعت در تمام قاره ها انتشار یافت و خسارت زیادی را به بار آورد. عموماً ارقام Vilis Winifera و هیبریدهای آن نسبت به ارقام بومی آمریکایی به این بیماری حساسیت زیادی دارند. این بیماری در تاکستان هایی که بر روی تپه ها و نقاط مرتفع سرد قرار دارند کمتر از دشت و یا نقاط پست دیده می شود. وزش باد و رطوبت هوا در انتشار و جوانه زنی کنیدیوم های قارچ موثر است و بنابراین میزان رطوبت جوی در رشد و توسعه این بیماری بسیار مهم است. درجه حرارت مناسب برای رشد و نمو قارچ عامل بیماری ۳۰-۲۰ درجه سلسیوس بود و در ۵۰ درجه سلسیوس بیماری مشاهده نشده است.

استودت در ارزیابی مقاومت گونه های مختلف انگورهای آسیایی و آمریکایی به پاتوژن E. necator مشخص نمود که بعضی از ژنوتیپ های مورد مطالعه به این بیماری بی نهایت مقاوم بوده و می توانند به عنوان ذخایر ژنتیکی ارزشمند و بسیار عالی در برنامه های به نژادی مورد استفاده قرار گیرند. اما کولتیوارهای Vitis vinifera به این بیماری حساسیت زیادی نشان دادند. تحقیقات انجام یافته در چین اثبات کرده است که این کشور برای گونه های مختلف انگور، یکی از مراکز اصلی منابع ژنتیکی می باشد و تقریباً از بین ۷۰ گونه انگور شناخته شده در دنیا مبداً بیش از ۲۷ گونه چین است و محققین توصیه نموده اند که در برنامه های اصلاحی از انگورهای بومی وحشی چینی که مقاوم به بیماری سفیدک پودری انگور هستند، استفاده گردد. وجود حدود ۶۰۰ ژنوتیپ انگور در ایران تنوع گستردهای را برای این گونه فراهم آورده است. با توجه به معضلات و محدودیت های مصرف سموم شیمیایی، شناسایی ژنوتیپ های مقاوم انگور به این بیماری از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

فهرست مطالب کتاب

 • مقدمه
 • بیماری سفیدک پودری انگور
 • علایم بیماری سفیدک پودری انگور
 • شکل ۱- علایم بیماری سفیدک پودری روی برگ انگور
 • شکل ۲- علایم بیماری سفیدک پودری روی خوشه انگور
 • شکل ۳- علایم بیماری سفیدک پودری روی شاخه انگور
 • جدول ۱- واکنش ژنوتیپ های مختلف انگور به بیماری سفیدک پودری
 • پیشنهادات
 • منابع مورد استفاده
  راهنمای خرید:
 • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
 • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
 • همه لینک های دانلود تا 48 ساعت پس از پرداخت دارای اعتبار هستند.
 • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
 • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.