کتاب راه های پیشگیری از خسارت سرمازدگی در انگور

نوع فایل
PDF
حجم فایل
6 مگابایت
محتوا
17 صفحه
تاریخ انتشار
۲۰ آبان ۱۳۹۶
دسته بندی
بازدید
673 بازدید
700 تومان
افزودن به سبد خرید
  خرید این محصول

با مطالعه این کتاب با عوامل ژنتیکی، محیطی و مدیریتی تاثیر گذار در پیشگیری از خسارت سرمازدگی به انگور آشنا می شوید.

میزان مقاومت و حساسیت به سرما در ارقام انگور اروپایی (موهای موجود در کشور) مهمترین عامل محدود کننده در توسعه سطح زیر کشت و کاهش میزان عملکرد آن ها با کیفیت مطلوب می باشد. معمولا نوسانات شدید دما در اوایل پاییز عامل عمده ای در کاهش فرآیند مقاوم سازی در درختچه مو می باشد، ضمن این که شرایط فیزیولوژیکی رشد و اقدامات و فنون باغداری بر شدت مقاوم سازی اثر گذاشته و نقش تعیین کننده ای در میزان خسارت سرما بر مو دارد. در این راستا انجام اقداماتی چند در مدیریت باغداری می تواند از شدت خسارت کاسته و تحمل درختچه انگور را به سرما افزایش داده و یا با افزایش قدرت سازگاری به گذر از دوره سرما کمک کند. در عین حال با اجرای روش های ممکن و از طریق بکارگیری روش های مقابله با سرما در مدیریت باغداری در انگور می توان به کاهش خسارت سرما در باغات مو کمک نمود.

در این کتاب ابتدا به معرفی پدیده سرما و ارزیابی شدت خسارت در بافت ها و اندام های مختلف مو پرداخته و در مرحله بعد روش های عملی و کاربردی در فنون باغداری جهت افزایش توان و قدرت درختچه مو در مقاومت به سرما معرفی شده است.

کتاب راه های پیشگیری از خسارت سرمازدگی در انگور

سرمازدگی و انواع آن

برای تفکیک آسیب در دماهای پایین، اصطلاح سرمازدگی در محدوده دمایی صفر تا ۱۵ درجه سانتی گراد و در مقابل یخ زدگی را در دمای زیر صفر درجه سانتی گراد به کار می برند. در سرمازدگی بدون اینکه در بافت، یخ تشکیل شود گیاه آسیب می بیند و در گونه های حساس ممکن است منجر به مرگ گیاه شود. در حالت کلی دو نوع سرما در هر منطقه ممکن است ایجاد شود.

الف- سرمازدگی انتقالی (جبهه ای): به سرمایی که در اثر هجوم یک جریان سرد و قطبی و عبور آن از یک منطقه که موجب کاهش شدید و ناگهانی درجه حرارت محیط به چندین درجه زیر صفر می شود اطلاق می گردد. این جریان بیشتر در دوران خواب درختان میوه (زمستان) بوقوع می پیوندد.

ب- سرمازدگی تشعشعی: سرما و یخبندانی که کاملا منطقه ای بوده و در یک محدوده معین بدون اینکه هوای سرد از سایر نقاط به منطقه نفوذ کند در اثر تشعشع از سطح زمین در همان محل بوجود می آید این نوع سرمازدگی بر خلاف نوع اول همواره در شب هایی که هوا ساکن و آرام و بدون ابر و باد باشد، ظاهر می شود. بسته به نوع فصل نیز خسارت وارده متفاوت می باشد به عبارتی زمان وقوع سرما نیز پراهمیت بوده و براین اساس به صورت سرمازدگی بهاره و زمستانه بروز پیدا می کند. نتایج بررسی های مختلف نشان می دهد که بیشترین سرمازدگی ایجاد شده در اغلب سالها ناشی از این نوع سرمازدگی بوده است.

 

فهرست مطالب کتاب

 • مقدمه
 • سرمازدگی و انواع آن
 • ورود به دوره خواب در درختچه انگور و رابطه آن با سرمازدگی
 • شدت و میزان خسارت سرما در اندام های مختلف مو
 • فاکتورهای ژنتیکی تأثیرگذار بر مقاومت به سرما در انگور
 • فاکتورهایی محیطی تأثیر گذار در مقاومت به سرما در انگور
 • عوامل مدیریتی تأثیرگذار در مقاومت به سرما در انگور
 • منابع

مطالعه بیشتر

   راهنمای خرید:
 • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
 • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
 • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
 • ترافیک اینترنت برای مشاهده صفحات یا دانلود از «مزرعه نو» بر روی تمامی اپراتورها نیم‌بها می‌باشد.
 • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *