کتاب نقش مصرف بهینه کود در افزایش عملکرد و تولید محصولات کشاورزی

نوع فایل
حجم فایل
محتوا
تاریخ انتشار
۲۳ دی ۱۳۹۷
دسته بندی
تعداد فروش
3 فروش
9,900 تومان
افزودن به سبد خرید
  خرید این محصول

در حال حاضر، پس از تامین آب مورد نیاز گیاهان، مصرف بهینه کود مؤثرترین، سریع ترین، سهل الوصول ترین و از نظر اقتصادی قابل توجیه ترین راه تحقق افزایش عملکرد هکتارى (کمی- کیفی) محصولات کشاورزی و ارتقاء سطح بهداشت تغذیه جامعه می باشد. تغذیه بهینه گیاهی عمدتا با مصرف بهینه کودها مخصوصا کودهای ریزمغذی، زیستی و آلی در مزارع و باغ های میوه تحقق می یابد. بهینه کردن و افزایش کارآیی کود و آب از روش هایی مانند توسعه سامانه های آبیاری تحت فشار، کود آبیاری، جایگزینی مبنای مقدار تولید بر حسب کیلوگرم با مبنای تولید به ازای هر متر مکعب آب و یا هر کیلوگرم کود مصرفی که خود مزیت اقتصادی نوع کشت ها را مشخص می کند، امکان پذیر است. همچنین، در شرایط فعلی که امر مصرف بهینه (متوازن) کودها در مزارع و باغ ها شکل نگرفته و همگانی نشده و عملکرد هکتاری محصولات کشاورزی نیز بسیار پایین می باشد و با رعایت اصول بهینه مصرف کودی همزمان با مدیریت مطلوب سایر عوامل موثر در تولید، می توان به سهولت عملکرد هکتاری محصولات کشاورزی را به مقدار قابل توجهی افزایش داد.

کتاب مصرف بهینه کود برای افزایش عملکرد و تولید محصولات کشاورزی سالم: تعیین مقدار، نوع و زمان مصرف کودها برای دستیابی به خودکفایی نسبی، امنیت غذایی و افزایش درآمد کشاورزان که هم اکنون آن را در دست مطالعه دارید، یکی از جدیدترین کتاب هایی است که در زمینه مصرف متعادل کودها تهیه شده است. مطالب کتاب حاضر بر اساس اطلاعات علمی و تجربی ۴۰ ساله، تحقیقات کلاسیک داخلی و تجارب کشاورزان موفق، تدوین شده است.

در فصل اول، خاک سالم + کود سالم = تولید محصولات سالم کشاورزی = دام سالم = انسان سالم به بحث گذاشته شده و معنی و مفهوم خاک سالم – گیاه سالم – دام سالم – انسان سالم و یا به عبارت دیگر، پندار سلامتی از مزرعه می آید و نه از داروخانه، روش های تأمین امنیت غذایی (تولید پایدار) و همچنین سرنوشت کودها، نقش کودها در کمیت و کیفیت محصولات کشاورزی، رابطه مصرف بهینه کود با ارتقاء کیفیت نان و نقش غنی سازی در ارتقاء رتبه بهداشتی جامعه به بحث گذاشته شده است. در فصل های دوم، سوم، چهارم، پنجم و ششم به مبانی علمی برای انجام توصیه بهینه کودی؛ بررسی نقش عناصر غذایی، انواع، زمان و روش مصرف کودها؛ نحوه تهیه کودهای مورد تأیید؛ توصیه بهینه کودی برای گیاهان زراعی و دارویی؛ توصیه بهینه کودی برای درختان میوه؛ توصیه بهینه کودی برای گل ها و درختچه های زینتی به طور علمی بیان شده و در فصل هفتم مباحث نوین در حاصلخیزی خاک و تغذیه گیاه (اثربخشی کودهای پر مصرف و روی در تولید محصولات کشاورزی سالم؛ ضرورت تغییر نگرش در نوع و مقدار کودهای فسفاتی مصرفی در کشور؛ چالش های پیش رو برای تولید محصولات کشاورزی سالم)؛ بیش از ۲۰۰ پرسش کاربردی و پاسخ آنها، منابع مورد استفاده؛ عنوان و چکیده مطالب کتاب به زبان انگلیسی درج شده است. همچنین، در پایان هر فصل، جمع بندی مطالب گنجانده شده است.

مستحضرید که تلاش عمده مراکز علمی جهان بر این است که با تحقیقات علمی بتوانند کمیت و کیفیت محصولات کشاورزی را در سطح قابل قبولی افزایش دهند. نظر به اینکه بیش از ۲۰ درصد نیاز غذایی گیاهان زراعی و دارویی تنها در طول زمان کوتاه گلدهی (۱۰ تا ۱۴ روز) اتفاق می افتد و از طرف دیگر، با توجه به اینکه خاکهای زراعی کشور ما با کمبود مواد آلی (درجه حاصلخیزی پایین) مواجه می باشند و مصرف کودها حتى در شرایطی هم که بهینه باشند، چون عمدتا قبل از زمان کاشت مصرف می شوند، این قبیل خاکهای زراعی، توانمندی تأمین این مقدار نیاز غذایی بالای گیاهان را نداشته و در نتیجه عملکرد هکتاری محصولات کشاورزی در کشور پایین می باشد. لذا، برای رفع این نقیصه، بهبود هرچه بیشتر کمی و کیفی محصولات کشاورزی و افزایش کارآیی آب و کود، مصرف سرک کودهای پتاسیمی و روی به ویژه سولفات پتاسیم حاوی روی کلاته برای تولید بیشتر محصولات کشاورزی ضرورت پیدا می کند. امیدوارم با بهره گیری از مطالب این کتاب، قدم کوچکی در مسیر توسعه پایدار، افزایش درآمد تولیدکنندگان محصولات کشاورزی با رعایت جنبه های زیست محیطی کشور برداشته شود.

 

فهرست مطالب کتاب نقش مصرف بهینه کود در افزایش عملکرد و تولید محصولات کشاورزی :

کتاب نقش مصرف بهینه کود در افزایش عملکرد و تولید محصولات کشاورزی

کتاب نقش مصرف بهینه کود در افزایش عملکرد و تولید محصولات کشاورزی

کتاب نقش مصرف بهینه کود در افزایش عملکرد و تولید محصولات کشاورزی

کتاب نقش مصرف بهینه کود در افزایش عملکرد و تولید محصولات کشاورزی

کتاب نقش مصرف بهینه کود در افزایش عملکرد و تولید محصولات کشاورزی

 

مطالعه بیشتر

   راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *