×

کتاب تشخیص عوامل خسارت زای محیطی و غیرمحیطی وارده به محصول پسته

کتاب تشخیص عوامل خسارت زای محیطی و غیرمحیطی وارده به محصول پسته
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on pinterest
Share on email

تشخیص عوامل خسارت زای محیطی و غیرمحیطی وارده به محصول پسته ( بیمه و جبران خسارت )

این کتاب با ارایه روش های تشخیص هر یک از عوامل خسارت زای محیطی و مدیریتی پسته و مدل های تعیین خسارت پرداخته و در نهایت مدلهای بدست آمده را بصورت دستورالعمل فنی ارائه داده تا مورد استفاده کارشناسان آن واحد قرار گیرد.

مقدمه: افزایش توان و آمادگی سیاست گذاران، پژوهشگران و دست اندرکاران بخش کشاورزی بخصوص متولیان صنعت بیمه محصولات کشاورزی برای درک پیچیدگی های فزاینده و شناسایی دقیق عوامل خسارت زای محیطی تحت پوشش و غیر تحت پوشش بیمه و تفکیک و تمیز آنها از خسارت های ایجاد شده در اثر عوامل مدیریتی و ارائه راه حل های راهبردی، نیازمند شناختی عالمانه و به هنگام از خسارت ها و استفاده از دیدگاه های نظری دیگر صاحب نظران است.

اطلاع رسانی صحیح و کافی یک فرصت طلایی برای پژوهشگران و سیاست گذاران به منظور کسب آمادگی و پاسخ گویی به چالش های فوق الذکر فراهم می نماید. اطلاعات در عرصه کشاورزی بخصوص صنعت بیمه محصولات کشاورزی نه تنها به عنوان یکی از اصلی ترین نهاده ها و سرمایه ها تلقی می گردد، بلکه کاراترین «عامل ارتقای بازده» و اثربخشی دیگر منابع تولید و توسعه به شمار می آید. بهره برداری از این «فرصت» که نیازمند ابزار، دانش و مهارت است، در شرایط کنونی کشور ما یکی از اساسی ترین ضرورت هاست.

با توجه به ارزیابی خسارات تحت پوشش بیمه در مساحت های بالا (بالای ۱۰ هکتار) توسط موسسه تحقیقات پسته کشور و از طرفی خرده مالکی شدید در صنعت پسته، بسیاری از قطعات بیمه شده و این مهم توسط کارشناسان طرف قرارداد با صندوق بیمه صورت گرفته است که با توجه به تجربه و علم ناکافی آنها، اختلافات زیادی در تشخیص و میزان خسارات وارده مشاهده شده است. برای یک کارگزار بیمه پسته، بسیار مهم است که عوامل خسارت زای محیطی تحت پوشش و غیر تحت پوشش بیمه را بطور دقیق شناسایی کرده و آنها را از خسارتهای ایجاد شده در اثر عوامل مدیریتی تفکیک کند.

تصاویر بخشی از صفحات کتاب

کتاب تشخیص عوامل خسارت زای محیطی و غیرمحیطی وارده به محصول پسته

 

خطرات تحت پوشش در بیمه محصولات کشاورزی

خطرات و آسیب هایی که ممکن است محصولات کشاورزی را در معرض نابودی و خسارت قرار دهد به شرح زیر است :

خطرات اقتصادی

از بعد اقتصادی، در دو مرحله محصولات کشاورزی با تهدید روبرو هستند.

الف) قبل از عرضه به بازار : نوسانات در قیمت مواد اولیه کشاورزی اعم از بذر، کود، ماشین آلات کشاورزی و مشکل اعتبارات بانک ها و عدم تمایل آنها به پرداخت وام به کشاورزان از دیگر سو از مهمترین معضلات تولید محصولات کشاورزی قبل از عرضه به بازار است.

ب) پس از عرضه محصولات به بازار : بی ثبات بودن قیمت محصولات کشاورزی و نامشخص بودن سیاست های دولت ها در قبال برخی محصولات و یا ناپایدار بودن این سیاستها، همچنین نوسانات جهانی در قسمت محصولات کشاورزی از دیگر تهدیدهای اقتصادی محصولات کشاورزی پس از عرضه آن به بازار است.

خطرات اجتماعی

خطرات اجتماعی فراوانی، کشاورزی و محصولات آن را تهدید می کند. نظیر دزدی و سرقت از مزارع و باغ ها و همچنین ادوات و ماشین آلات کشاورزی، جنگ، آشوب که بطور مستقیم و غیر مستقیم به کشاورزی آسیب وارد می کند. وجود مشکل در سیستم پرداخت اعتبارات بانکی که هم معضلی اجتماعی و هم تا حدودی ناشی از سیاست دولت ها است و مواردی نظیر اینها. خطرات اجتماعی نیز به دو دسته تقسیم می شوند :

الف) خطراتی که فراگیر و عمومی هستند، نظیر جنگ ، شورش و نظایر آن که این خطرات نیز معمولا بیمه نمی شوند.

ب) خطراتی نظیر دزدی و سرقت از مزارع، باغ ها، ماشین آلات کشاورزی و همچنین ساختمان ها و تاسیسات آنها قابلیت بیمه شدن را دارند و با شرایطی بیمه می شوند.

خطرات طبیعی

خطرات طبیعی تولیدی تهدید کننده محصولات کشاورزی شامل خطرات جوی، خسارت آفات و بیماریهای محصول می باشد. خطرات جوی در برگیرنده طیف وسیعی از خطرات مانند سیل، توفان، تگرگ، گردباد، خشکسالی ، سرمازدگی، گرمازدگی و غیره است. از میان خطرات بالا، خطرات اقتصادی اصولا ماهیت بیمه شدنی ندارد و نمی تواند آن را بیمه کرد.

خطرات طبیعی تهدید کننده کشاورزی تحت پوشش این بیمه قرار می گیرند در واقع هنگامی که بحث بیمه محصولات کشاورزی مطرح می شود مقصود بیمه گران این خطرات (خطرات طبیعی یا تولیدی) است.

 

فهرست مطالب کتاب تشخیص عوامل خسارت زای محیطی و غیرمحیطی وارده به محصول پسته :

فهرست مطالب کتاب

فهرست مطالب کتاب

فهرست مطالب کتاب

فهرست مطالب کتاب

فهرست مطالب کتاب

فهرست مطالب کتاب

فهرست مطالب کتاب

فهرست مطالب کتاب

فهرست مطالب کتاب

فهرست مطالب کتاب

فهرست مطالب کتاب

فهرست مطالب کتاب

فهرست مطالب کتاب

فهرست مطالب کتاب

 

  • راهنما:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از خرید یکی از پلن های اشتراک ویژه نمایش داده خواهد شد.
  • ترافیک اینترنت برای مشاهده صفحات یا دانلود از «مزرعه نو» بر روی تمامی اپراتورها نیم بها می باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *