کتاب مقایسه عملکرد فنی سمپاش های متداول در مزارع گندم

نوع فایل
حجم فایل
محتوا
تاریخ انتشار
۲۱ مهر ۱۳۹۷
دسته بندی
بازدید
404 بازدید
700 تومان
افزودن به سبد خرید
  خرید این محصول

شما خوانندگان گرامی در این کتاب با شرایط آب و هوایی مناسب جهت عملیات سمپاشی، شرایط فنی مورد نیاز در یک سمپاش، انواع سمپاش های متداول در مزارع گندم، راهکارهای سمپاشی نوین و کاربردی آشنا خواهید شد.

گندم از عمده ترین محصولات کشاورزی و غذایی کشور می باشد که روزانه حدود ۴۷ درصد از کالری مصرفی سرانه کشور را تأمین می نماید. با توجه به راهبردی بودن محصول گندم در اقتصاد کشور، لزوم اصلاح و جایگزینی روش های موجود در مکانیزاسیون کشاورزی، توجه به مدیریت نهاده های شیمیایی به منظور جلوگیری از آلودگی منابع پایه (آب و خاک) و حفاظت از محیط زیست، افزایش کمیت و کیفیت عملکرد در واحد سطح و تولید اقتصادی و مقرون به صرفه جهت تأمین نیاز کشور و هدف گذاری صادراتی در سالهای آتی، باید مد نظر جدی قرار گیرد. عملیات داشت یکی از مهم ترین بخش عملیات کشاورزی می باشد که رابطه مستقیم با موارد فوق دارد. در حال حاضر استفاده از ۲۰ نوع سمپاش در کشور معمول می باشد که کاربرد انواع الانس دار، بوم دار و میکرونر در سطح مزارع گندم بیشتر متداول می باشد.

در تحقیقی در مورد افشانک سمپاش های بوم دار پشت تراکتوری مشخص شد در افشانک های ایرانی الگوی پاشش نامنظم بوده و به دلیل غیر یکنواختی بالا و تولید قطرات با اندازه و تعداد مناسب توصیه نمی گردد. نتایج ارزیابی فنی سمپاش های رایج مورد استفاده در مزارع گندم چهار استان کشور نشان داد که مشکل اساسی، کاربرد روش های سمپاشی با مصرف بالا، کم سوادی و عدم رعایت اصول ایمنی توسط کاربران، تنظیم نامناسب سمپاش، عدم توجه به شرایط جوی در حین عملیات، نا آشنائی کاربران با روش های نوین سمپاشی، استاندارد نبودن لانسها و افشانکها می باشد. طی یک بررسی در کشور سوئد، مشخص گردید که از ۴۲۲ سمپاش مورد بررسی، ۵۲ درصد افشانکها خراب است و در ۲۶ درصد از آنها پمپ سمپاش اشکال فنی دارد. بی توجهی به تنظیم دستگاه های سمپاش و همچنین نوع و کیفیت افشانک از جمله مهم ترین عوامل اتلاف سم بوده است.

نتایج حاصل از بررسی سه نوع سمپاش تراکتوری بوم دار، فرغونی الانس دار و میکرونر پشتی به منظور مبارزه با علف های هرز گندم در منطقه اردبیل، نشان داد که با در نظر گرفتن عوامل فنی، اقتصادی و زیست محیطی، استفاده از سمپاش های میکرونر و بوم دار توصیه می گردد.

در این کتاب سعی می شود با یک رویکرد جدید، ابتدا شرایط علمی و اصولی سمپاشی بیان شود و سپس ضمن معرفی سمپاش های متداول در مزارع گندم کشور، راهکارهای لازم در راستای اصلاح ادوات و روش ها به صورت دستورالعمل های فنی و کاربردی در راستای کاهش مصرف آب و سموم با ملاحظات زیست محیطی و افزایش ایمنی کاربران ارائه گردد.

شرایط آب و هوائی جهت عملیات سمپاشی

نتایج تحقیقات انجام شده در کشور نشان می دهد که آگاهی کاربران در مورد عوامل آب و هوائی موثر در حین عملیات سمپاشی کم می باشد که این امر به طور معنی داری باعث افزایش مصرف و هدر رفت سموم، آلودگی محیط زیست و کاربران می شود. عوامل موثر آب و هوائی در هنگام عملیات سمپاشی عبارتند از:

سرعت و جهت باد : سرعت باد، معمولا بحرانی ترین عاملی است که نقش عمده در بادبردگی قطرات سهم به خارج از هدف موردنظر (Drift) می شود. با افزایش سرعت باد، قطرات ریز دورتر از هدف سقوط می کنند. قطرات درشت تر کمتر به وسیله باد تحت تاثیر قرار می گیرند و سریع تر سقوط می کنند با این وجود بادهای تند می تواند حتی موجب شود قطرات بزرگتر به خارج هدف حرکت کنند. مطالعات انجام شده در تونل باد، سطح مزرعه و مدل های شبیه سازی رایانه ای نشان می دهد که یک رابطه خطی بین بادبردگی سم و سرعت باد وجود دارد.

حداکثر سرعت مجاز باد برای عملیات سمپاشی، سه کیلومتر در ساعت می باشد. البته ذکر این نکته ضروری است که در شرایط بدون باد، ذرات بسیار ریز مایع سمی فاقد قدرت نشستن روی هدف هستند و یک حداقل سرعت باد (کمتر از سه کیلومتر در ساعت) برای عملیات سمپاشی اهمیت دارد. جهت باد نیز باعث بادبردگی سموم می شود. نتایج تحقیقات انجام شده در مزارع گندم در سطح کشور نشان داد که کاربران در جهت باد یا خلاف جهت باد سمپاشی می کردند که این امر باعث هدر رفت سموم و ایجاد مسمومیت می شد. عملیات سمپاشی باید مطابق با شکل ۱، عمود بر جهت باد توسط کاربر یا تراکتور انجام شود.

شکل ۱- روش سمپاشی مزرعه با در نظر گرفتن جهت باد

شکل ۱- روش سمپاشی مزرعه با در نظر گرفتن جهت باد

درجه حرارت و رطوبت نسبی : این دو عامل در برخی نواحی جغرافیائی یا تحت شرایط جوی معین، تأثیر زیادی دارند. درجه حرارت زیاد و رطوبت نسبی کم باعث تبخیر آب قطرات محلول سم و کوچکتر شدن آنها و در نهایت باعث بادبردگی آنها می شود. نتایج نشان داده است که اغلب کاربران در ساعات نزدیک به ظهر اقدام به سمپاشی می نمایند که در این ساعات هوا بسیار گرم بوده و باعث تبخیر شدید قطرات می شود. در موقع عملیات سمپاشی، رطوبت نسبی محیط باید بیش از ۷۰ درصد و درجه حرارت محیط کمتر از ۲۵ درجه سلسیوس باشد که معمولا صبح زود و عصر بهترین زمان برای انجام سمپاشی است.

 

فهرست مطالب کتاب مقایسه عملکرد فنی سمپاش های متداول در مزارع گندم :

 • مقدمه
 • شرایط آب و هوائی جهت عملیات سمپاشی
  • سرعت و جهت باد
  • درجه حرارت و رطوبت نسبی
 • شرایط فنی دستگاه سمپاش
  • نوع افشانک
  • فشار پاشش
  • ارتفاع پاشش
 • مهارت و ایمنی کاربران
 • انواع سمپاش های متداول در مزارع گندم
  • سمپاش های لانس دار
  • سمپاش های بوم دار
  • سمپاش های میکرونر
 • نتیجه گیری
 • منابع مورد استفاده

مطالعه بیشتر

   راهنمای خرید:
 • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
 • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
 • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
 • ترافیک اینترنت برای مشاهده صفحات یا دانلود از «مزرعه نو» بر روی تمامی اپراتورها نیم‌بها می‌باشد.
 • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *