مزرعه نو

کتاب پایش شوری خاک به کمک هدایتگر الکترومغناطیس (EM38)

دسته بندی ها : 12 آبان 1397 مزرعه نو 552 مشاهده
کتاب پایش شوری خاک به کمک هدایتگر الکترومغناطیس (EM38)

دستورالعمل فنی پایش شوری خاک به کمک هدایتگر الکترومغناطیس (EM38)

دستورالعمل استفاده، روش های کالیبراسیون و نرم افزارهای مربوطه

پیشگفتار: شوری زایی خاک (salinization) پدیده ای است که از جهات گوناگون زندگی انسان و سایر موجودات را تحت تأثیر قرار می دهد. کاهش جدی محصولات کشاورزی و تخریب محیط زیست از جمله پیامدهای نامطلوب این پدیده است. در کشور ما نیز شوری گریبان گیر بخش وسیعی از اراضی کشاورزی و بایر شده و توجه به امر کنترل (soil salinity control) و یا مدیریت و زندگی با این پدیده ( living with salinity) ضرورت دارد. به منظور مدیریت این پدیده، بررسی و پایش تغییرات زمانی و مکانی آن اجتناب ناپذیر است.

یکی از اولویت های کاری مرکز ملی تحقیقات شوری، شناسایی روش های نوین پایش و مدیریت پدیده شوری زایی و معرفی آن به جامعه علمی و دست اندر کاران اجرایی داخل کشور است. یکی از روش هایی که در نقاط مختلف جهان برای مدیریت شوری خاک بکار می رود، تکنیک های الکترومغناطیسی است که طیف گسترده ای از کاربران نظیر محققین و دانش پژوهان تا کشاورزان پیشرو را شامل شده است. دستگاه EM38 (که نمونه ای تجاری شده و پرکاربرد از این تکنیک است) امکان پایش شوری خاک را بدون تماس مستقیم با آن و با صرف کمترین زمان و هزینه نسبت به سایر روش های صحرایی فراهم می آورد. اگر چه در حال حاضر قیمت اولیه این دستگاه بالاست، ولی با هدف استفاده مداوم و کاربردی، خرید آن توسط مراکز تحقیقاتی، نهادهای اجرایی و یا کشاورزان پیشرو کشورمان توجیه اقتصادی نیز خواهد داشت.

کاربردی بودن نتایج آن در سطح مزرعه و همچنین سهولت نسبی کار با آن سبب شده است که این دستگاه در زمره ملزومات اجرای کشاورزی دقیق (precission agriculture) در مناطق شور قرار گیرد در همین راستا اقدام به تهیه کتابی شده که بتواند ضمن معرفی دستگاه EM38، نحوه استفاده، کالیبراسیون و سایر جنبه های کاربردی آن را در معرض علاقه مندان و بهره برداران این وسیله قرار دهد. امید است این مجموعه که برای اولین بار در کشور به طور خاص در زمینه معرفی و استفاده از دستگاه EM38 تهیه گردیده، بتواند راهگشای پژوهشگران و علاقه مندان باشد.

مقدمه: اقدامات انجام شده برای پایش و ارزیابی هدایت الکتریکی خاک به طور فزاینده ای در سطح دنیا در حال گسترش است زیرا نه تنها هدایت الکتریکی به عنوان نماینده برخی خصوصیات خاک نظیر شور، درصد رطوبت، عمق خاک و میزان رس آن محسوب می گردد، بلکه اطلاعات بسیار مهمی راجع به اثرات و پیامدهای دراز مدت فعالیتها و عملیات درون مزرعه ای نظیر آبیاری، مدیریت گیاه و همچنین خاک را در مقیاس مزرعه ای و منطقه ای ارائه می کنند (سردوست و همکاران، ۲۰۰۱؛ لو و همکاران، ۲۰۰۲) در طی دو دهه اخیر بسیاری از تکنیک های جدید مانند آرایه ونرا (رودز و اینو السون، ۱۹۷۱)، پروبهای هدایت الکتریکی رودز (رودز، ۱۹۷۶)، روش انعکاس سنجی زمانی یا TDR و روش القای الکترو مغناطیسی یا EM (مک نیل، ۱۹۸۰ الف و ۱۹۸۰ ب) برای اندازه گیری شوری خاک در شرایط مزرعه مورد استفاده قرار گرفته اند. در این میان تکنیک القای الکترومغناطیسی به خاطر اینکه برای انجام اندازه گیری نیازی به گرفتن نمونه خاک ندارد، از سهولت و راحتی بیشتری برخوردار است.

ابزارهای القاگر الکترومغناطیس که هدایت الکتریکی ظاهری یک توده از خاک ( EC) را اندازه گیری می کنند، در تعیین الگوی تغییرات مکانی درون مزرعه ای برخی خصوصیات فیزیکوشیمیایی خاک نظیر شوری، درصد رس، درصد رطوبت و عمق خاک لایه سطحی آن هم به صورت همزمان با لحظه پیمایش مثمر ثمر هستند (لش و همکاران، ۲۰۰۵ ; تریانتیلیس و لش، ۲۰۰۵ : نای و همکاران، ۲۰۰۲ : یانگ، ۱۹۹۵). علاوه بر اینها دلایل متعدد دیگری نظیر قابلیت حمل آسان، سهولت کار با آن، کاهش صرف وقت و همچنین تقلیل هزینه های نمونه برداری صحرایی نیز وجود دارد که آن را نسبت به سایر روش های متداول در این زمینه متمایز می نماید. دستگاه EM همچنین برای تعیین آلوده کننده های خاک و آبهای زیرزمینی کم عمق و حتی عملکرد محصول مورد استفاده قرار گرفته است (تریانفیلیس و همکاران، ۲۰۰۰ ; کوروین و لش، ۲۰۰۳ ; اندرسون و همکاران، ۲۰۰۲).

مهمترین نقص فناوری EM مربوط به ماهیت نسبی اندازه گیری مقادیر EC3 است. از آنجایی که پاسخ EM وابسته به خواص گوناگون خاک مانند شوری، مقدار آب و رس است، تبدیل اندازه گیری های ECa برای به دست آوردن برآورد مطلق شوری خاک ECe لازم خواهد بود. فرآیند تبدیل شامل کالیبراسیون داده های EM از راه نمونه برداری های خاک و تجزیه و تحلیل های آماری است. چنین فرآیندی باید خیلی با دقت صورت گیرد تا برآورد درستی از شوری حاصل شود.

متداول ترین نوع این دستگاه که در کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد مدل EM38 است که توسط شرکت ژئونیکس کانادا ساخته شده است. مطالعات فراوانی بر روی استفاده از EM38 برای ارزیابی و تعیین شوری خاک صورت گرفته (باربیرو و همکاران، ۲۰۰۱; سرنگ و همکاران، ۲۰۰۲: لی و همکاران، ۲۰۰۶) و نتایج همه آنها نیز به صورت بسط و توسعه معادلاتی است که قرائت های دستگاه را به هدایت الکتریکی نسبت های آب به خاک (۵:EC1)، عصاره اشباع خاک (ECe) و هدایت الکتریکی ظاهری (ECa) در اعماق مختلف خاک مرتبط ساخته است.

 

فهرست مطالب کتاب پایش شوری خاک به کمک هدایتگر الکترومغناطیس (EM38) :

کتاب پایش شوری خاک به کمک هدایتگر الکترومغناطیس (EM38)

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  لینک کوتاه :
  0