بسته کارآفرینی خشک کردن و تولید مواد واسط (تولید اسانس گیاهی) گیاهان دارویی

امتیاز 5.00 ( 1 رای )
نوع فایل
PDF
حجم فایل
1.2 مگابایت
محتوا
110 صفحه
تاریخ انتشار
۲۸ فروردین ۱۳۹۸

با تهیه اشتراک ویژه لینک دانلود این فایل و صدها فایل دیگر برای شما فعال می شوند.

اسانس های گیاهی ؛ به عنوان مواد فرار، معطر، بی رنگ و با منشأ ترپنی و الکلی، دارای ترکیبات شیمیایی پیچیده ای هستند که امروزه به طور گسترده ای در صنایع غذایی، دارویی، بهداشتی و شیمیایی به کار برده می شوند. امروزه از روش های متعددی برای استخراج اسانس و عرقیات گیاهی استفاده می شود که با توجه به روش استخراج اسانس ها و عرقیات گیاهی می تواند راندمان استخراج، درصد و نوع ترکیبات شیمیایی و فعالیت های بیولوژیکی موجود در آن را تغییر دهد.

گیاهان دارویی و معطر سطح بالایی از رطوبت و میکروارگانیسم ها را دارا می باشند. بنابراین خشک کردن سریع مهمترین کار در فرآیند پس از برداشت، جهت اجتناب از کاهش مواد ارزشمند این گیاهان فساد پذیر می باشد. در اغلب روش های تولید گیاهان دارویی دسترسی سریع به تجهیزات استخراج ماده مؤثره به ویژه در سطوح بالا میسر نبوده و این امر نیازمند خشک کردن قسمت اعظمی از گیاهان و استخراج ماده مؤثره در زمان های متعاقب می باشد.

خشک کردن یکی از قدیمی ترین روش های نگهداری محصولات کشاورزی پس از برداشت است. این فرآیند شامل حد رطوبت با استفاده از عمل تبخیر تا حد رسیدن به یک آستانه خاص است تا بتوان محصول را برای مدت طولانی انبار کرد و فعالیت های آنزیمی، میکروارگانیسم ها و مخمرها را در آن متوقف کرد.

یکی از مهمترین مزایای خشک کردن و کاهش آب محصول این است که هزینه بسته بندی، انبارداری و حمل و نقل کاهش یافته و نیز باعث کم شدن حجم و وزن محصول خشک شده می شود. علاوه بر این محصولاتی با رطوبت کم قابلیت نگهداری برای مدتی طولانی در دمای محیط را می یابند.

علاوه بر موارد ذکر شده چون تمام نقاط دنیا رویشگاه همه گیاهان نمی باشند و نمونه های گیاهی دارای حجم زیادی می باشند؛ از این رو جهت سهولت حمل و نقل و قابل دسترس بودن آنها برای همگان در اقصی نقاط جهان خشک کردن گیاهان دارویی و تهیه اسانس از آنها می تواند از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد. بنابراین به علت مصرف زیاد اسانس ها روز به روز صنعت استخراج این مواد گسترش یافته است.

با این شرایط سرمایه گذاری و کارآفرینی در بخش خشک کردن گیاهان دارویی و اسانس گیری، با تولیدات استاندارد متناسب با نیاز صنایع تبدیلی یکی از بخش های با ارزش افزوده مناسب و پر تقاضا در زنجیره ارزش گیاهان دارویی می باشد که در کشور ما کمتر از بخش های دیگر مانند کشاورزی و محصولات نهایی به آن پرداخته شده است که به معنای فضایی جذاب برای فعالیت در این بخش می باشد.

 

فهرست مطالب بسته کارآفرینی خشک کردن و تولید مواد واسط (تولید اسانس) گیاهان دارویی :

   راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از خرید یکی از پلن های اشتراک ویژه، نمایش داده خواهد شد.
  • ترافیک اینترنت برای مشاهده صفحات یا دانلود از «مزرعه نو» بر روی تمامی اپراتورها نیم‌بها می‌باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *