کتاب دستورالعمل مدیریت تلفیقی حاصلخیزی خاک و تغذیه گوجه فرنگی گلخانه ای

نوع فایل
حجم فایل
محتوا
تاریخ انتشار
۳۰ آبان ۱۳۹۷
تعداد فروش
8 فروش
3,000 تومان
افزودن به سبد خرید
  خرید این محصول

مقدمه: گوجه فرنگی گیاهی از خانواده بادمجانیان است که قابلیت تولید در سیستم های کشت خاکی، بدون خاک، کشت گلخانه ای و مزرعه ای را دارد. لزوم بهره برداری بهینه از منابع خاک و به خصوص آب طی سال های اخیر، توسعه کشت های گلخانه ای را در اولویت قرار داده است. با توجه به هزینه بالای احدات و نگهداری گلخانه، توجه به مسایل تغذیه ای گیاهان کشت شده در گلخانه که نقش بسزایی در رسیدن به عملکرد و کیفیت بیشتر محصول دارند، از اهمیت بالایی برخوردار است.

تغذیه بهینه یعنی فراهم کردن همه عناصر غذایی به میزان مناسب و به نسبت های متعادل که با منحنی رشد گیاه همخوانی دارد و کیفیت تولید را به بالاترین میزان خود می رساند. تعادل عناصر غذایی در بافت های مختلف گیاهی طی مراحل مختلف رشد، عامل اساسی تأمین سلامت گیاه است. در صورتی که تغذیه نامتعادل (کمبود یا بیشبود) باشد، افت کیفیت و کاهش رشد و عملکرد به وجود می آید. تغذیه متعادل در گوجه فرنگی منجر به رسیدگی یکنواخت، خوش رنگی و هم اندازه بودن میوه ها می شود. برداشت عناصر غذایی معدنی توسط گیاه، آبشویی و سایر عوامل از خاک یا هر بستر دیگری باید جبران شود. بنابراین مدیریت تغذیه شامل فراهم آوردن عناصر غذایی در نسبت های مناسب و زمان های مقتضی است. برنامه کوددهی ایده آل نیز باید در زمان و به مقدار صحیح انجام شود. استفاده از کود به صورت تغذیه برگی یا مصرف خاکی، یکی از ابزارهای تغذیه بهینه است.

تولید گیاه از دو جنبه عملکرد و کیفیت محصول قابل بررسی است؛ بنابراین توصیه های تغذیه ای باید سبب تولید بیشترین عملکرد و کیفیت و کمترین هزینه شود. در این کتاب سعی شده است تا به جنبه های مختلف تغذیه ای و راه های رسیدن به تغذیه بهینه گیاه گوجه فرنگی در گلخانه پرداخته شود.

معرفی محصول

گوجه فرنگی از خانواده Solanaceae است. میوه این گیاه شکل ها و اندازه های مختلفی دارد. حدود ۷۵ درصد گوجه فرنگی تولیدی، به صورت تازه مصرف می شود. مهم ترین تولید کنندگان گوجه فرنگی در جهان، چین، هند، ترکیه، مصر و ایالات متحده هستند، بعد از خیار، گوجه فرنگی مهم ترین محصول گلخانه ای کشور است، اما در کشورهای اروپایی مانند هلند و اسپانیا که در گلخانه داری پیشرو هستند، اولین محصول گلخانه ای محسوب می شود. نیاز غذایی گوجه فرنگی گلخانه ای که میزان ذخیره تولید حدود ۳۰۰ تن در هکتار را دارد، بسیار بالاست و مانند خیار محصولی پرتوقع محسوب می شود. بنابراین تأمین نیاز غذایی آن، از عوامل مهم تولید این محصول به شمار می رود. در ایران، میزان تولید گوجه فرنگی گلخانه ای کمتر از ۳۰۰ تن در هکتار است، در حالی که در گلخانه های بسیار مجهز هلند، این میزان از ۵۰۰ تن در هکتار نیز فراتر است.

 

فهرست مطالب کتاب دستورالعمل مدیریت تلفیقی حاصلخیزی خاک و تغذیه گوجه فرنگی گلخانه ای :

کتاب دستورالعمل مدیریت تلفیقی حاصلخیزی خاک و تغذیه گوجه فرنگی گلخانه ای

کتاب دستورالعمل مدیریت تلفیقی حاصلخیزی خاک و تغذیه گوجه فرنگی گلخانه ای

مطالعه بیشتر

   راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.

یک پاسخ به “کتاب دستورالعمل مدیریت تلفیقی حاصلخیزی خاک و تغذیه گوجه فرنگی گلخانه ای”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *