کتاب راهنمای تغذیه گیاهی خیار مزرعه ای و گلخانه ای

امتیاز 4.00 ( 3 رای )
نوع فایل
حجم فایل
محتوا
تاریخ انتشار
۱۸ آبان ۱۳۹۷
دسته بندی

با تهیه اشتراک ویژه لینک دانلود این فایل و صدها فایل دیگر برای شما فعال می شوند.

کتاب راهنمای تغذیه گیاهی خیار مزرعه ای و گلخانه ای (به منظور کاهش باقیمانده نیترات در محصول)

در این مجموعه، اطلاعات جامعی از علم تغذیه و نقش عناصر پر مصرف و کم مصرف در ارتقاء کمی و کیفی محصول خیار بیان گردیده است. امیدواریم این کتاب توانسته باشد، قسمت اعظم اطلاعات مورد نیاز تولید کنندگان را تأمین کند.

مقدمه : رعایت اصول تغذیه گیاه و بهترین عملیات کوددهی کلید سلامت محصول و دستیابی به عملکرد مطلوب می باشد. بعضی از علائم اختلالات تغذیه ای توسط عوامل بیماری زا و آفات نیز ایجاد می شوند، لذا در این حالت باید علاوه بر علائم، سلامت گیاه، عملکرد و کیفیت میوه در نظر گرفته شود. جهت کشت خیار ، انتخاب رقم مناسب از نظر دوره رشد، تراکم، عملکرد و کیفیت محصول و همچنین آزمون خاک قبل از کشت از نظر حاصلخیزی خاک ضروری می باشد و کاربرد کود باید براساس آزمون های منظم خاک، تجزیه گیاه و ظهور علائم کمبود باشد.

آنچه در این روزها در زراعت خیار و سایر سبزی ها مشاهده می شود موضوع پر مصرفی و مصرف نامتعادل کودها می باشد. موارد کمبود عناصر غذایی در گلخانه ها بیشتر به واسطه استفاده بیش از حد لازم برخی عناصر است که موجب کمبود عنصر دیگر می شود مانند مصرف زیاد فسفر که موجب کمبود روی و آهن می شود. در گلخانه های خیار مصرف زیاد کودها معمولا موجب شوری زیادی خاک می شود که در بسیاری موارد آبشویی کمک چندانی نمی کند. بنابراین رعایت به اندازه و متعادل کودها در گلخانه های خیار بسیار مهم است.

منابع مواد غذایی

موادی که به عنوان مواد غذایی برای تغذیه گیاهان استفاده می شوند باید از نظر چندین ویژگی زیر بررسی شوند :

  • حداقل هزینه هر واحد ماده غذایی همراه با حداکثر اثربخشی
  • قابلیت حل شدن در آب
  • حداکثر غلظت از آن عنصر یا عناصر را در خود داشته باشد.
  • توانایی تأمین حداقل بیش از یک ماده غذایی
  • عاری بودن از آلاینده ها

خصوصیات کودها

کودهای محلول در آب : اغلب برنامه های کودی گلخانه بر پایه کودهای محلول در آب می باشد تا اغلب عناصر مورد نیاز گیاه تأمین شود. برنامه کوددهی بر پایه مقدار عناصر در آب آبیاری، بستر و دوره رشد گیاه تنظیم می شود. معمولا کودهای محلول در آب قابلیت محلول پاشی نیز داشته و در گلخانه نیز محلول پاشی مرسوم است.

کودهای با حلالیت کم : کودهای کندرها معمولا در کشت گیاهان در هوای آزاد استفاده می شوند این کودها به دلیل آلودگی کمتر زیست محطی مفید می باشند کودهای کندرها بر اساس زمان رها شدن عرضه می گردند البته زمان رهاسازی واقعی کود ممکن است نسبت به زمان مشخص شده روی کود بر حسب میزان درجه حرارت و ظرفیت آب خاک یا بستر تغییر کند. کودهای کندرها به بستر اولیه کشت یا بعد از کشت در روی بستر اضافه می شوند و اغلب در کشت های باغی مصرف می شوند.

 

فهرست مطالب کتاب راهنمای تغذیه گیاهی در خیار مزرعه ای و گلخانه ای :

کتاب راهنمای تغذیه گیاهی در خیار مزرعه ای و گلخانه ای

   راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از خرید یکی از پلن های اشتراک ویژه، نمایش داده خواهد شد.
  • ترافیک اینترنت برای مشاهده صفحات یا دانلود از «مزرعه نو» بر روی تمامی اپراتورها نیم‌بها می‌باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *