کتاب مدیریت تلفیقی تغذیه و توصیه کودی گندم در استان اصفهان

نوع فایل
PDF
حجم فایل
2.1 مگابایت
محتوا
55 صفحه
تاریخ انتشار
۱۳ آبان ۱۳۹۷
دسته بندی

با تهیه اشتراک ویژه لینک دانلود این فایل و صدها فایل دیگر برای شما فعال می شوند.

خوانندگان گرامی، شما با مطالعه این کتاب با موارد ذیل آشنا می شوید : مدیریت تغذیه گندم در شرایط تنش های محیطی، مدیریت حاصلخیزی خاک و تغذیه گندم در کشاورزی حفاظتی، مصرف بهینه کودهای شیمیایی، روش های نمونه برداری از خاک به منظور تعیین عناصر غذایی و حاصلخیزی خاک، توصیه مصرف انواع کودهای شیمیایی، تناوب زراعی، کود سبز

مقدمه و کلیات : گندم یکی از قدیمی ترین گیاهان روی زمین است که تقریبا سطحی حدود ۱۶٪ زمین های زراعی دنیا را اشغال نموده است. مبدأ گندم بستگی به گروه آن دارد ولی بطور کلی اعتقاد بر این است که خاستگاه اجداد گندم نان، منطقه ای بنام هلال حاصلخیز در غرب ایران و شرق عراق می باشد. گندم یکی از پر ارزش ترین گیاهان روی زمین است که بیش از هر محصول دیگری در دنیا کشت می شود و بیش از هر محصول دیگری تأمین کالری نموده و بیشترین پروتئین را در جیره ی غذایی انسان عرضه می کند. گندم گیاهی است که در سراسر دنیا از کرانه های قطبی تا حوالی استوا کشت می شود، تولید جهانی گندم در سال ۲۰۱۰ بالغ بر ۶۵۱ میلیون تن بوده است که این رقم در سال ۲۰۱۱ به ۶۹۱ میلیون تن افزایش یافته است.

جمعیت ایران بر اساس گزارش مرکز آمار ایران در طی سر شماری جمعیت و نفوس در سال ۱۳۹۰ به ۷۵۱۵۰۰۰۰ نفر بوده است. پیش بینی شده است در سال ۱۴۰۰ جمعیت کشور به ۱۰۰ میلیون نفر می رسد که با احتساب مصرف سرانه سالیانه ۱۶۰ کیلوگرم حدودا نیاز به ۱۶ میلیون تن گندم می باشد.

استان اصفهان، در میانه ایران با مرکزیت شهر اصفهان واقع شده است. این استان با مساحتی حدود ۱۰۷۰۰۰۰۰ هکتار بین ۳۰ درجه و ۴۳ دقیقه تا ۳۴ درجه و ۲۷ دقیقه عرض شمالی خط استوا و ۴۹ درجه و ۳۶ دقیقه تا ۵۵ درجه و ۳۱ دقیقه طول شرقی نصف النهار گرینویچ قرار دارد. استان اصفهان از شرق به استان های یزد و خراسان جنوبی، از شمال به استان های سمنان، قم و مرکزی، از غرب به استان های لرستان و چهار محال و بختیاری، از جنوب به استان های کهگیلویه و بویراحمد و فارس محدود است.

استان اصفهان بر اساس آمار نامه کشاورزی جلد اول محصولات زراعی در سال زراعی ۹۳-۹۲ سطح زیر کشت گندم آبی برابر ۵۹۹۳۳ هکتار با عملکرد متوسط ۳۱۱۰ کیلوگرم در هکتار تولیدی معادل ۱۸۶۳۹۱ تن بوده است و سطح زیر کشت دیم برابر ۲۸۲۴۸ هکتار با عملکرد متوسط ۶۳۴ کیلوگرم در هکتار تولیدی برابر ۱۷۹۰۹ تن را داشته است.

جمعیت رو به رشد کشور و استان نیاز به غذا دارد و از آن جا که قوت غالب مردم را گندم تشکیل می دهد افزایش تولید گندم از اهمیت ویژه ای برخوردار است. راه های افزایش تولید گندم را می توان افزایش سطح زیر کشت، افزایش در واحد سطح و کاهش ضایعات گندم را ذکر نمود. از آن جا که کل کشور و به خصوص استان اصفهان که در بخش مرکزی و بر روی کمربند خشک کشور واقع گردیده به دلیل محدودیت جدی آب، افزایش سطح زیر کشت امکان پذیر نمی باشد. یکی از موثرترین راه های افزایش تولید در واحد سطح، تغذیه صحیح و حاصلخیزی خاک است. در توصیه کودی تلفیقی علاوه بر تولید محصول سالم و رعایت مسائل زیست محیطی کارایی مصرف آب نیز باید لحاظ گردد. کارایی مصرف آب در کشور نیز خیلی کم است به طوری که به ازای هر متر مکعب آب ۴ تا ۵ کیلوگرم گندم تولید می شود. در حالی که همین نسبت در کشور چین معادل ۲.۶ کیلو گرم است.

مدیریت تلفیقی تغذیه گیاه، به صورت استفاده هوشمندانه از ترکیب بهینه منابع آلی، معدنی و بیولوژیکی عناصر غذایی با هدف استفاده از منابع ذاتی خاک در یک تناوب زراعی برای دستیابی به عملکرد و تولید بهینه بدون آسیب رساندن به اکوسیستم خاک تعریف می شود. به عبارت دیگر مدیریت تلفیقی تغذیه گیاه با حفظ حاصلخیزی خاک و فراهم نمودن عناصر مورد نیاز گیاه در سطح بهینه، منجر به تولید پایدار محصول به میزان مورد انتظار می گردد. استفاده مداوم از مقادیر بالای کودهای شیمیایی اثرات منفی بر تولید پایدار محصول داشته و استفاده نابجای آن ها می تواند به آلودگی محیط زیست منجر شود. کشاورزی پایدار چیزی جز مدیریت ماده آلی خاک و استفاده نسبی از کودهای آلی، بیولوژیک، کود سبز، بقایای گیاهی و انواع کمپوست نخواهد بود. از آن جایی که کودهای آلی به تنهایی قادر به تأمین نیازهای غذایی محصولات کشاورزی پربازده در کشاورزی امروزی نیست، استفاده تلفیقی از کودهای شیمیایی، آلی و زیستی راه حل مناسبی در توصیه کود می باشد از طرف دیگر، استفاده توأم کودهای شیمیایی و آلی می تواند به بهبود شرایط فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی خاک کمک کرده و به دنبال آن سبب افزایش میزان کربن آلی و عناصر غذایی خاک گردد…

 

فهرست مطالب کتاب مدیریت تلفیقی تغذیه و توصیه کودی گندم در استان اصفهان :

کتاب مدیریت تلفیقی تغذیه و توصیه کودی گندم در استان اصفهان

کتاب مدیریت تلفیقی تغذیه و توصیه کودی گندم در استان اصفهان

 

   راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از خرید یکی از پلن های اشتراک ویژه، نمایش داده خواهد شد.
  • ترافیک اینترنت برای مشاهده صفحات یا دانلود از «مزرعه نو» بر روی تمامی اپراتورها نیم‌بها می‌باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *