کتاب راهنمای نمونه برداری و تفسیر نتایج تجزیه خاک و برگ برای درختان مرکبات

نوع فایل
PDF
حجم فایل
1.6 مگابایت
محتوا
63 صفحه
تاریخ انتشار
۳۰ خرداد ۱۳۹۹
دسته بندی

با تهیه اشتراک ویژه لینک دانلود این فایل و صدها فایل دیگر برای شما فعال می شوند.

مقدمه: مهم ترین عامل تعیین کننده برای خاک، تهیه نمونه نماینده از پهنه های گوناگون کل اراضی باغ است. به طوری که اگر وزن مخصوص خاک حدود ۱.۴ گرم بر سانتیمتر مکعب فرض شود، وزن خاک یک هکتار از اراضی، تا عمق ۲۰ سانتی متری حدود دو میلیون کیلوگرم خواهد بود و یک نمونه خاک نماینده، به وزن حدود ۵۰۰ گرم جهت تجزیه به آزمایشگاه ارسال شود، فاکتور رقت حدود چهار میلیون خواهد بود. بنابراین تغییرات افقی و عمودی در خاک ها را با تقسیم کردن آنها به واحدهای کوچکتر همگون (ویژگی های هموژن) می توان به حداقل رساند.

بیشتر پژوهش های انجام شده نشان داده است که همبستگی ضعیفی بین نتایج تجزیه خاک و غلظت عناصر غذایی برگ و همچنین عملکرد درختان میوه وجود دارد. علت چنین همبستگی ضعیفی را می توان گستردگی ریشه درختان میوه، فعال بودن ریشه درختان در بیشتر طول سال (که منجر به جذب و تجمع عناصر غذایی در بافت های گوناگون درختان می شود که می تواند مجددا به شکل فعال درآید) و همچنین عدم امکان فراهم نمودن نمونه ی نماینده برای وضعیت تغذیه ای تمام منطقه ریشه درختان ذکر کرد.

کتاب راهنمای نمونه برداری و تفسیر نتایج تجزیه خاک و برگ برای درختان مرکبات

اما علی رغم این محدودیت ها، خاک می تواند اطلاعات ارزشمندی در مورد نوع کاربری اصلی و امکان سنجی تناسب اراضی برای احداث باغات و غرس درختان و نیز قابلیت استفاده عناصر غذایی درختان و وضعیت شیمیایی خاکها به ویژه قبل از احداث باغ ارائه دهد. بنابراین بررسی، شناسائی و تجزیه خاک می تواند اطلاعات بسیار مفیدی برای تفسیر بهتر نتایج تجزیه برگ ارائه نماید و همچنین در فرموله کردن برنامه کوددهی درختان مرکبات نیز مفید باشد. به طور کلی تجزیه خاک آزمایش های شیمیایی سریع به منظور ارزیابی قابلیت استفاده عناصر غذایی گیاه در خاک و تعیین مقدار کود لازم برای دستیابی به عملکرد بهینه است که شامل روش های استاندارد برای نمونه برداری، آماده سازی، تجزیه، تفسیر نتایج و توصیه مناسب می باشد.

 

فهرست مطالب کتاب راهنمای نمونه برداری و تفسیر نتایج تجزیه خاک و برگ برای درختان مرکبات :

فهرست مطالب کتاب

کتاب راهنمای نمونه برداری و تفسیر نتایج تجزیه خاک و برگ برای درختان مرکبات

   راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از خرید یکی از پلن های اشتراک ویژه، نمایش داده خواهد شد.
  • ترافیک اینترنت برای مشاهده صفحات یا دانلود از «مزرعه نو» بر روی تمامی اپراتورها نیم‌بها می‌باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *