کتاب اصول بهداشت، کنترل و پیشگیری از بیماری های گوسفند و بز

نوع فایل
PDF
حجم فایل
9 مگابایت
محتوا
209 صفحه
تاریخ انتشار
۱۱ آذر ۱۳۹۷
بازدید
652 بازدید
4,000 تومان
افزودن به سبد خرید
  خرید این محصول

با آنکه از دیر باز نقش و اهمت بهداشت، در حکم یکی از مهم ترین شاخصهای مدیریتی در واحد دامداری شناخته شده، اجرای همه اصول بهداشتی شناخته شده در سیستم های کنونی پرورش گوسفند و بز در کشور ما، به خصوص در دام داری عشایری (کوچرو) که حدود ۲۵-۳۰ درصد از جمعیت گوسفند و بز کشور را شامل می شود، بسیار مشکل یا حتی در مواردی غیر ممکن به نظر می رسد.

یکی از ده ها علت کاهش تولیدات دامی نسبت به جمعیت دامی کشور رعایت نکردن بهداشت در واحدهای دامداری است که حتی در برخی موارد ناشی از توصیه های غیر کارشناسانه بعضی از دانش آموختگان است. بنابراین بهداشت از ارکان مهم مدیریتی در واحدهای دام داری محسوب می شود و همکاری دام پروران و دام پزشکان برای تحقق اهداف بهداشتی کاملا ضروری است؛ چرا که اکثر مسائل بهداشتی با موارد پرورشی عجین است و هیچگاه نمی توان این دو را از هم تفکیک کرد. دامپزشکان با تکیه بر این نکته که پیشگیری بر درمان ارجحیت دارد، باید همه تلاش خود را برای قبولاندن رعایت نکات بهداشتی به دامداران به کار بندند تا به درمان و استفاده از دارو نیازی نباشد و هزینه های کلان آن برای دام دار از سویی و مسائل مربوط به بهداشت عمومی از سوی دیگر، اقتصاد و بهداشت کل کشور را دچار صدمه و آسیب نکند.

به یاری خداوند و به همت مؤسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد کشاورزی به تهیه و جمع آوری مطالبی در خصوص بهداشت واحدهای پرورش گوسفند و بز دست زدم و امیدوارم که حق مطلب را ادا و تجارب چند ساله خود را به دانشجویان و دامداران منتقل کرده باشم، که زکات علم نشر آن است.

در تألیف این کتاب سعی کرده ام که اطلاعات پراکنده موجود را جمع آوری و با تجارب عملی چند ساله کار تخصصی دام پزشکی در واحدهای پرورش گوسفند و بز عشایری بیامیزم و به صورت ساده و کامل بیان کنم. کتاب حاضر مشتمل بر یازده فصل است که براساس سرفصل مصوب درس بهداشت و اصول کنترل و پیشگیری از بیماریهای گوسفند و بز تهیه شده و در آن موارد مختلفی از قبیل تشخیص دام بیمار، راه های انتقال بیماری ها، روش های نمونه برداری واکسیناسیون، بهداشت انفرادی دام و بهداشت گله مورد بحث قرار گرفته است.

نقش بهداشت در بالا بودن میزان تولیدات دامی، کاهش تلفات در واحدهای پرورش گوسفند و بز، حفظ بهداشت عمومی جامعه با کاهش بروز و شیوع بیماری های مشترک انسان و دام، پایداری اقتصادی کشور، بالا بردن توان صادراتی فرآورده های دامی، حفظ محیط زیست و حفاظت از مراتع و منابع ملی واضح است، زیرا دام سالم غذای سالم تولید خواهد کرد.

شایان ذکر است که نگارنده در گله های عشایری تا حدود ۹۰ درصد تلفات در بره و بزغاله های چند گله مشاهده کردم. و شاهد بودم که دام دار به دلیل نداشتن اطلاع کافی از مسائل بهداشتی و رعایت نکردن نکات کوچک بهداشتی در خصوص تهویه با جمع آوری بستر متحمل آن همه خسارت شده بود.

در ادامه ابتدا بیماری را توضیح می دهیم و سپس به نحوه معاینه دام بیمار می پردازیم. بیماری عبارت است است از ناتوانی دام برای انجام دادن اعمال فیزیکی طبیعی با وجود فراهم بودن شرایط محیطی و تغذیه ای مناسب. علت وقوع بیماری نگهداری و مراقبت نامناسب از دام همراه با عامل اولیه یا ثانویه بیماری زاست موارد گوناگون نگهداری نامناسب دام به شرح زیر است:

 1. رعایت نکردن ظرفیت جایگاه دام،
 2. نگهداری دام هایی با سنین گوناگون در جایگاه،
 3. راهپیمایی طولانی دام،
 4. کنترل نکردن تهویه محیط اطراف جایگاه دام،
 5. بی توجهی به بهداشت آب و غذای دام،
 6. رعایت نکردن روش مناسب ضدعفونی و سم پاشی جایگاه،
 7. تغذیه نامناسب،
 8. نداشتن زه کشی مناسب و جمع شدن کود.

به این موارد و بسیاری موارد دیگر، که عوامل مستعدکننده بروز بیماری دام اند، باید توجه کرد تا دام و گله سالم بمانند.

 

فهرست مطالب کتاب اصول بهداشت، کنترل و پیشگیری از بیماری های گوسفند و بز :

کتاب اصول بهداشت، کنترل و پیشگیری از بیماری های گوسفند و بز

کتاب اصول بهداشت، کنترل و پیشگیری از بیماری های گوسفند و بز

کتاب اصول بهداشت، کنترل و پیشگیری از بیماری های گوسفند و بز

کتاب اصول بهداشت، کنترل و پیشگیری از بیماری های گوسفند و بز

کتاب اصول بهداشت، کنترل و پیشگیری از بیماری های گوسفند و بز

 

مطالعه بیشتر

   راهنمای خرید:
 • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
 • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
 • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
 • ترافیک اینترنت برای مشاهده صفحات یا دانلود از «مزرعه نو» بر روی تمامی اپراتورها نیم‌بها می‌باشد.
 • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *