کتاب بهداشت پس از برداشت میوه های گرمسیری

نوع فایل
حجم فایل
محتوا
تاریخ انتشار
۶ آذر ۱۳۹۷
دسته بندی
بازدید
393 بازدید
4,500 تومان
افزودن به سبد خرید
  خرید این محصول

یکی از اصول اساسی و مهم در بهداشت پس از برداشت میوه های گرمسیری قرار دادن آنها به صورتی در انبار می باشد که بتوان میزان مطلوبیت نسبی آنها را حفظ نمود. متاسفانه اغلب بازرگانان، کسبه و متصدیان انبارها شناخت زیادی نسبت به این امور در رابطه با میوه های گرمسیری نداشته و درصد خسارت پس از برداشت به این محصولات در اثر عدم وجود آگاهی کافی بسیار بالا می باشد.

مقدمه: میوه های گرمسیری، ممکن است در طی صادرات و واردات، مورد حمله و خسارت حشرات، کنه ها و میکروارگانیزم های بیمارگر قرار گیرند و یا عوامل مختلف فیزیولوژیک موجب فساد آنها شوند. میوه های گرمسیری اکثرا به وسیله کشتی، راه آهن و یا هواپیما در فواصل دور جابه جا می گردند و در حین جابه جایی به سه طریق زیر در آنها آلودگی ایجاد می شود:

الف- میوه هایی که در مبدأ به حشرات آلوده شده اند.

ب- میوه هایی که از طریق آلوده بودن کشتی، راه آهن، هواپیما و یا سایر وسایط نقلیه آلوده گردیده اند.

ج- میوه هایی که در اثر سایر محموله ها آلوده شده اند.

از طرفی محصولاتی که از کشورهای گرمسیری غیر پیشرفته وارد می شوند، بیش از محصولات کشورهای صنعتی پیشرفته آلوده می گردند. طبق مشاهدات فرمین در سال ۱۹۶۶ از ۵۰ کشتی حامل میوه های گرمسیری که به انگلستان وارد شده اند؛ ۱۰ کشتی از آنها که از کشورهای بیرمانی، تایلند، هندوستان، نیجریه، پاکستان، تانزانیا، کینه و آنتیل بوده اند، به انواع مختلف عوامل خسارت زا آلودگی داشته اند. وضعیت آب و هوایی هر کشور نیز در تسریع فساد میوه های گرمسیری انبار شده، اهمیت اساسی دارد؛ زیرا هر ناحیه رطوبت متفاوتی دارد و مقدار رطوبت اضافی در انبار، محیط را برای فعالیت و گسترش آفات انباری، کنه ها، قارچ ها و باکتری ها مساعد خواهد نمود.

به طور کلی رطوبت هوا و محصول در فعالیت آفات انباری و میکروارگانیزم ها تأثیر زیادی دارد. در واقع رطوبت تعیین کننده میزان فعالیت آفات و موجودات ذره بینی است. یکی از اصول اساسی و مهم در بهداشت پس از برداشت میوه های گرمسیری قرار دادن آنها به صورتی در انبار می باشد که بتوان میزان مطلوبیت نسبی آنها را حفظ نمود. متاسفانه اغلب بازرگانان، کسبه و متصدیان انبارها شناخت زیادی نسبت به این امور در رابطه با میوه های گرمسیری نداشته و درصد خسارت پس از برداشت به این محصولات در اثر عدم وجود آگاهی کافی بسیار بالا می باشد. میوه های گرمسیری بر اثر عوامل متعددی از قبیل حشرات، کنه ها، عوامل بیمارگر، حرارت و رطوبت پس از برداشت آلوده و فاسد می گردند.

پیشگفتار: بی غذایی و بد غذایی در کشورهای جهان سوم به شکار مرگبار انسانها ادامه می دهد. پژوهش های علمی نشان می دهد که از سال ۱۹۲۳ تاکنون مقدار غذای سرانه هر فرد در این مناطق نه تنها افزایش نیافته بلکه طی دهه گذشته با کاهش هم مواجه بوده است. با آغاز قرن بیستم، به ویژه پس از جنگ جهانی دوم، کشورهای دنیا با به کار گیری دستاوردهای علمی و فنی و توسعه روش های علمی کنترل آفات و بیماری های گیاهی، دگرگونی و تحولی بنیادین در تولیدات کشاورزی به وجود آورده اند.

با افزایش مداوم جمعیت و بهبود نسبی سطح زندگی، نیاز به مواد غذایی روز به روز و با سرعتی شگرف افزایش می یابد. از این رو بهداشت گیاهی و به کار گیری دستاوردهای علمی و فناوری در کشاورزی اهمیتی حیاتی پیدا کرده است. هر ساله بیش از ۵۰۰ میلیون تن انواع محصولات انباری در اثر آفات و بیماری های مختلف در انبارها از بین می روند. این میزان به حدی است که می تواند میلیونها انسان گرسنه را از فقر و گرسنگی رهایی بخشد. در کشورهای جهان سوم به دلیل عدم توسعه شیوه های علمی، خسارت این عوامل بیش از کشورهای صنعتی است. بنابراین برنامه بازسازی و توسعه کشاورزی در این زمینه باید از اولویت ویژه ای برخوردار باشد. دستیابی به خودکفایی، استقلال ملی و پیشرفت اجتماعی، جز با توسعه اقتصادی در این مسیر مقدور نمی باشد. از این رو استفاده از فناوری جدید در مهار آفات و بیماری های پس از برداشت یکی از اصلی ترین برنامه هایی است که می تواند در جهت توسعه اقتصادی در بخش کشاورزی و در سطح جامعه به کار رود و نقش سازنده ای را بر عهده داشته باشد.

کتاب حاضر بر اساس ضرورت و اهمیت طرح علمی این موضوع، تالیف شده است. با توجه به این که در این زمینه تالیفی به زبان فارسی در دست نیست، این مطالب می تواند مورد استفاده علاقه مندان، پژوهشگران و دانشجویان قرار گیرد. در خاتمه از تمامی همکاران و کسانی که با ارائه اطلاعات و همفکری خود در تالیف این اثر ما را یاری کرده اند، تشکر و قدردانی می کنیم.

 

فهرست مطالب کتاب بهداشت پس از برداشت میوه های گرمسیری :

کتاب بهداشت پس از برداشت میوه های گرمسیری

کتاب بهداشت پس از برداشت میوه های گرمسیری

کتاب بهداشت پس از برداشت میوه های گرمسیری

مطالعه بیشتر

   راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • ترافیک اینترنت برای مشاهده صفحات یا دانلود از «مزرعه نو» بر روی تمامی اپراتورها نیم‌بها می‌باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *