مزرعه نو
0

سبد خرید شما خالی است.

0

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

بسته کارآفرینی کشت و پرورش اسطوخودوس

دسته بندی ها : 5 اردیبهشت 1398 مزرعه نو 658 مشاهده
بسته کارآفرینی کشت و پرورش اسطوخودوس

بسته آموزشی کارآفرینی کشت و پرورش گیاه اسطوخودوس ، باهدف آشنایی علاقه مندان به سرمایه گذاری در تولید، فرآوری، بسته بندی و بازاریابی اسطوخودوس، در چهار بخش شامل: شرح شغل، مدیریت بازاریابی، مدیریت نیروی انسانی و مدیریت مالی تهیه شده است.

گیاه دارویی اسطوخودوس، گیاهی چند ساله است با ارتفاع حدود نیم متر و برگهای متقابل، باریک، دراز و سبز رنگ که از کرکهای سفید پنبه ای پوشیده است. گل های آن به صورت سنبله بنفش رنگ بوده و بخش مورد استفاده این گیاه، گل ها و سرشاخه های گلدار آن است. تولید اسطوخودوس به صورت خودرو و کشت شده در برخی کشورها صورت می گیرد؛ ولی در ایران فقط به صورت کشت شده، آن هم در سطحی کمتر از ده هکتار کشت می شود.

کاشت اسطوخودوس در چند سال اخیر برای استفاده های دارویی، آرایشی و بهداشتی و تزئینی در کشور صورت گرفته است. همچنین به دلیل ویژگی های اکولوژیکی گیاه اسطوخودوس و مقاوم بودن به خشکی و سایر عوامل محدود کننده رشد گیاهان در مناطق خشک و نیمه خشک از یک سو و ضرورت کاهش مصرف آب و سایر نهاده های کشاورزی، کشت نهال به صورت دیم یا با استفاده از حداقل آبیاری از سوی دیگر امکان پذیر است.

مصرف دارویی این محصول در کشور، مشابه مصرف سایر گیاهان دارویی، رو به رشد است و نیاز به توسعه کشت آن و ایجاد اشتغال در این حوزه بیش از پیش احساس می شود. در صورتی که به زمین زراعتی خوب رسیدگی شود و عملیات مراقبتی به خوبی صورت گیرد می توان تا ده سال از این گیاه بهره برداری کرد. این طرح اشتغال مستقیم سه نفر (یک نفر دائم و دو نفر فصلی) را به دنبال دارد. در حال حاضر بیشتر محصولات اسطوخودوس در بازار ایران وارداتی است و گاهی به جای اسطوخودوس گیاهانی از قبیل Nepeta menthoides به فروش می رسد.

با توجه به فاصله کشت و تعداد نهال در هکتار، در اجرای این طرح در سال اول ۱۰۰۰ کیلوگرم برگ خشک در هکتار و در سال های بعد حدود ۲۰۰۰ کیلوگرم برگ خشک و ۵۰ کیلوگرم گل خشک در هکتار تولید می شود و از سال دوم به بعد، مقدار محصول در طی اجرای طرح ثابت می باشد. شاخص سودآوری (نسبت فایده به هزینه) ۱۶ برآورد شده و این نشانگر آن است که به ازای یک ریال سرمایه گذاری در این فعالیت ۱٫۶ ریال نصیب سرمایه گذار خواهد شد. نرخ بازده سرمایه گذاری در این فعالیت ۵۹٫۴ درصد محاسبه شده که بیشتر از نرخ بهره بلند مدت بانکی است.

بنابراین، با توجه به شاخص های سودآوری، اجرای این طرح اقتصادی می باشد و علاوه بر استفاده بهینه از مزارع، به خصوص اراضی رها شده و مازاد کشاورزی، زمینه اشتغال مستقیم سه نفر را به صورت دائم و فصلی فراهم خواهد آورد.

به طور کلی، دقت در انجام مطالعات پایه، برنامه ریزی (کاشت، تولید، فرآوری، بسته بندی و بازاریابی) و همچنین حمایت دولت از فرایند سرمایه گذاری و اعطای تسهیلات فروش و صادرات محصول، از نقاط قوت این کسب و کار محسوب می شود. برای به روز کردن و توسعه کشت و رفع کاستی ها به افراد متخصص در زمینه کشت اصولی و ارگانیک مورد نیاز است.

 

فهرست مطالب بسته کارآفرینی کشت و پرورش اسطوخودوس :

بسته کارآفرینی کشت و پرورش اسطوخودوس

بسته کارآفرینی کشت و پرورش اسطوخودوس

 

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

    لینک کوتاه :
    0