کتاب دستورالعمل فنی اصول تولید و کاشت بذر حقیقی سیب زمینی

نوع فایل
PDF
حجم فایل
3.5 مگابایت
محتوا
50 صفحه
تاریخ انتشار
۳۰ خرداد ۱۳۹۹
دسته بندی

با تهیه اشتراک ویژه لینک دانلود این فایل و صدها فایل دیگر برای شما فعال می شوند.

سیب زمینی یکی از پر تولید ترین محصولات است که به طور گسترده ای در جهان کشت شده و تقریبا در هر هکتار دو برابر برنج و گندم کالری تولید می کند. به نژادی سیب زمینی از این نظر که از طریق روش های مختلف اصلاحی امکان پذیر است، منحصر به فرد است. کتابی که پیش روی شما است، تلاش دارد راهکارهایی برای تولید کاشت بذر حقیقی سیب زمینی ارائه نماید.

تکثیر سیب زمینی به طریق غیر جنسی با تولید غده و به روش جنسی با تولید بذر حقیقی انجام می شود. اکنون در جهان از بذر حقیقی به عنوان یک منبع بذری و در برنامه های اصلاحی سیب زمینی استفاده می شود. در بیش از چهل کشور مختلف، مدت زمان زیادی است که از بذر حقیقی در برنامه های اصلاحی سیب زمینی جهت بدست آوردن رقم برتر استفاده می شود. استفاده از بذر حقیقی سیب زمینی برای تولید تجاری به طور وسیع در کشورهای چین، سریلانکا، رواندا، ساموای مصر، فیلیپین، هند و بنگلادش به کار گرفته شده است.

بخشی از صفحات کتاب

کتاب دستورالعمل فنی اصول تولید و کاشت بذر حقیقی سیب زمینی

از بذر حقیقی سیب زمینی بیشتر به خاطر حل مشکلات مربوط به بیماری ها، ذخیره، نگهداری، حمل و نقل و هزینه بالای تولید استفاده می شود. در بنگلادش از بذر حقیقی سیب زمینی به خاطر هزینه پایین تولید و عملکرد زیاد استفاده می شود. هند در رتبه دوم کاشت بذر حقیقی سیب زمینی جهان قرار دارد. تحقیقات روی روش مختلف کاشت از بذر حقیقی سیب زمینی در اندونزی از سال ۱۹۸۴ در ایستگاه های تحقیقاتی و نیز از سال ۱۹۹۸ در سطح مزارع آغاز گردیده است. بنابراین، هم اکنون بذر حقیقی سیب زمینی در این کشور یک منبع بذری مناسب شناخته شده است.

تنوع موجود در بذر حقیقی سیب زمینی به وسیله کشاورزان نقطه ضعف شناخته می شود. با وجود این، تنوع ژنتیکی منبع پتانسیل خوبی برای تولید رقم سیب زمینی جدید است. امروزه انتخاب کلون از بذر حقیقی سیب زمینی به عنوان روشی مناسب برای انتخاب کلون های برتر سیب زمینی به حساب می آید. البته لازم به ذکر است که دو نوع بذر حقیقی سیب زمینی وجود دارد یکی بذور هیبرید که منجر به رشد گیاهان برتر و یکنواخت تر می شوند ولی تهیه آنها به علت گرده افشانی دستی، تامین شرایط کنترل شده و اعمال روش های اصلاحی برای تولید بذرهای مطلوب، نسبتا پرهزینه است و دیگری بذور دارای گرده افشانی باز می باشد که برای تولید به هزینه کمتری نیاز دارند و لزومی به مهارت های خاصی برای تولید بذر نیست و می توان اینها را از سطح مزارع جمع آوری کرد.

با توجه به اهمیت برنامه های اصلاحی سیب زمینی جهت انتخاب رقم برتر و افزایش تولید تجاری هیبرید بذر حقیقی سیب زمینی، در این کتاب روش تولید و کاشت بحث شده، امید است مورد استفاده محققان، کارشناسان و کشاورزان پیشرو قرار گیرد.

 

فهرست مطالب کتاب دستورالعمل فنی اصول تولید و کاشت بذر حقیقی سیب زمینی :

کتاب دستورالعمل فنی اصول تولید و کاشت بذر حقیقی سیب زمینی

   راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از خرید یکی از پلن های اشتراک ویژه، نمایش داده خواهد شد.
  • ترافیک اینترنت برای مشاهده صفحات یا دانلود از «مزرعه نو» بر روی تمامی اپراتورها نیم‌بها می‌باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *